Soud osvobodil kurdského lékaře Uzunoglua
31.07.2007 – 15:51, autor: ČTK.
Praha – Odvolací pražský městský soud dnes osvobodil kurdského lékaře a podnikatele Yektu Uzunoglua, jehož případ se vleče už téměř 13 let. Zrušil tak rozsudek obvodního soudu, který mu v březnu uložil podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let za vydírání a mučení cizince Gürkena Gönena.
“Jsem strašně rád, že pravda konečně zvítězila, i když to trvalo 13 let, déle než v případě Dreyfuse. Je to důkazem, že je třeba za to bojovat,” řekl Uzunoglu. Podle něj je však jeho kauza příkladem, jak nemá trestní řízení vypadat. Nechce prý podávat žádná další trestní oznámení, chce však po státu vymáhat odškodnění za chybné výkony orgánů činných v trestním řízení. “Peníze věnuji organizacím, které bojují za právo a spravedlnost v České republice,” dodal.
Proti rozsudku odvolacího soudu se již nelze odvolat, existuje pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Státní zástupkyně uvedla, že počká na vyhotovení rozsudku a poté zastupitelství rozhodne o dalších krocích.
Podle městského soudu byl prvoinstanční rozsudek založen především na slovech mučeného Gönena. Ten tvrdil, že ho kurdský lékař spolu s dalšími třemi společníky v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní. Obvodní soud se však dostatečně nezabýval rozpory v jeho výpovědích. “Soud nemohl hodnotit jeho výpověď jako věrohodnou,” uvedla předsedkyně senátu Felicia Hrušková. Podle ní neexistuje jakýkoli důkaz, že by se Uzunoglu na páchání trestného skutku podílel. Osvobozeni byli i lékařovi spoluobžalovaní, kteří byli v nepřítomnosti nepravomocně odsouzeni k vyhoštění na deset let. Čtvrtý obžalovaný již zemřel.
“Svědek lhal pod taktovkou jiných,” uvedl Uzunoglu. Podle něj za jeho zatčením stáli lidé, kterým překážel svými obchodními aktivitami. “Byli to lidé spojení s bývalými strukturami spolu se zkorumpovanými policisty,” řekl lékař. Ti však podle něj dosáhli čeho chtěli již při jeho zatčení, po kterém strávil 31 měsíců ve vazbě. Gönen prý páchal trestnou činnost a pracoval jako policejní agent.
Uzunoglua se během soudního řízení zastala řada významných osobností a Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Obvinily české politiky a justici ze selhání. Lékař se stal v roce 2006 laureátem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost. Kvůli dlouhému trvání procesu držel jedenáct dnů hladovku, ke které se přidal i bývalý prezident Václav Havel.
Případ začal v roce 1994, kdy policie našla v kanceláři patřící Uzunogluově firmě zmučeného Gönena. Podle obžaloby pachatelé mučili Gönena proto, aby mlčel o Uzunogluových podezřelých aktivitách. Také mu údajně ukradli věci a fotografovali ho nahého, aby ho mohli kompromitovat.
Lékař byl obviněn také z přípravy tří vražd, což bylo později staženo. K soudu se nakonec dostala obvinění z podvodu, vydírání a nedovoleného ozbrojování. Prvoinstanční soud ho odsoudil za vydírání jednoho muže a zprostil obžaloby z mučení dalších dvou cizinců.