Quod licet Iovi…

Quod licet Iovi non licet bovi, říká staré latinské přísloví (Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi). Jen – kdo je bůh a kdo vůl?
Pan ministr spravedlnosti Němec osobně komentoval případ dvou Čechů, kteří jsou dva roky v tureckém vězení za pašování narkotik – údajně nevinně. Pan ministr slíbil, že je dostane domů (inu, začíná volební kampaň a každý bod je dobrý), a dokonce, že chce-li Turecko někdy v daleké budoucnosti být členem Evropské unie, musí oba Čechy finančně kompenzovat za čas neprávem strávený ve vězení.
To je jistě správné a naše, tedy unijní, požadavky na Turecko musí být přísné a nekompromisní. Stejné jako uplatňujeme (nebo alespoň bychom měli uplatňovat) u sebe doma.
Slyšel pan ministr Němec někdy jméno MUDr Yekta Uzunoglu? Jde o Kurda původně s tureckým občanstvím, Tureckem léta pronásledovaného, který v české Ruzyni od září 1994 strávil 31 měsíců ve vyšetřovací vazbě a jehož případ již skoro dvanáct let není česká justice schopna uzavřít. Copak pan ministr neví, že jeho ministerstvo v roce 2003 chtělo případ Yekty Uzunoglua předat Turecku. Byl to jen rafinovaný způsob přezkoušet, zda je Turecko již zralé k přístupovým rozhovorům, nebo svědectví o totální neschopnosti a politické negramotnosti naší justice? Přikláněl bych se k druhé variantě! A snad jen protesty našich nevládních organizací, které mají zřejmě větší právní cit a politickou odpovědnost, tomu zabránily.
V září to bude celých dvanáct let, co Yekta Uzunoglu čeká na českou spravedlnost a finanční kompenzaci za 31 měsíců v ruzyňském vězení. Bude pan ministr Němec čekat na rozsudek štrasburského soudu, nebo vezme – podle svých ústavních práv, povinností a možností – případ do svých rukou a dosáhne jeho okamžitého vyřešení? Mementem nechť mu je, že i Dreyfusova rehabilitace trvala dvanáct let a že by naší republice rozhodně nepřidalo na cti, kdyby MUDr. Uzunoglu musel čekat déle. Dreyfusova aféra je již přes sto let důležitou součástí moderní evropské historie. Nebo má česká justice ambice dreyfusovský skandál překonat?
Konejte, pane ministře! Než bude pozdě a než přestanete být ministrem!

 

František Janouch
07.03.2006