Lékař drží hladovku kvůli pomalým soudům
Policie a soudy nedokázaly za dvanáct a půl roku uzavřít Uzunoglův případ

24. března 2007  12:22

Kurdský lékař Yekta Uzunoglu drží v Ondřejově už jedenáctý den hladovku. Důvod? Policie a soudy nedokázaly za dvanáct a půl roku hnout s jeho případem. Říká, že začne jíst, až ministr Jiří Pospíšil urychlí práci soudů a Ivan Langer předloží reformu Inspekce ministra vnitra.

Muž, který žije roky v Česku, je obžalován, toho, že v Praze mučil tureckého novináře. Původně byl obviněn i z přípravy vraždy. Vinu však odmítá, za jeho obviněním je prý spiknutí.

“Byl jsem na začátku devadesátých let nepohodlný mnoha vlivným lidem svým podnikáním. Výhradně jsem zastupoval Škodu Plzeň pro Turecko,” tvrdí Uzunoglu. Stěžoval si i na postup policistů. Že ho bili, psychicky trýznili a bránili mu ve styku s advokátem.

Proces se táhne především proto, že se nedařilo sehnat Uzunogluovy spoluobžalované. Ty totiž policie předtím vyhostila. Dlouho chyběly také výslechy svědků v Turecku.

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už podezřele dlouhý proces kontroloval, ale nenašel chyby. “Nepřítomnost spoluobžalovaných, jejichž výpovědi jsou v rozporu, vždy znamená komplikace a může vést k průtahům,” konstatoval Pospíšil.

Další líčení s Uzunogluem se koná už v úterý. Podle soudce Vítězslava Rašíka je už dokazování téměř hotové.

K Uzunogluově hladovce se připojilo asi sto lidí: každý z nich ji drží jeden den. Je mezi nimi i Václav Havel nebo herečka Táňa Fischerová. “Byla jsem na jednom přelíčení osobně. Soud byl málo razantní v ukládání pokut svědkům, kteří nechodili. A klíčový svědek podpořil Uzunoglua už dávno, takže to už mohlo skončit v jeho prospěch,” řekla Fischerová.

Co by Uzunoglua přesvědčilo, aby přestal hladovět? “Langer by měl aspoň navrhnout inspekci oddělit od ministerstva, aby lépe kontrolovala policisty,” míní Uzunoglu. S reformou inspekce však už Langer narazil na opozici.