TÝDEN: rubrika: Domácí

Havel a spol. se omlouvají Uzunogluovi za léta příkoří

Autor: – red –
30.10. 11:06 Exkluzivně

Pětašedesát osobností se omlouvá kurdskému lékaři a podnikateli Yektovi Uzunogluovi, jenž byl před čtrnácti lety nařčen z mnoha zločinů, a to včetně týrání lidí. Dlouhé měsíce strávil ve vazbě a až letos v létě byl soudem ze všech obvinění očištěn.

Uzunoglu tyden(1)

„Domníváme se, že dr. Uzunogluovi kromě osvobozujícího rozsudku náleží též omluva státu, jehož orgány vše způsobily a jsou tedy za všechna příkoří nejen morálně, ale i politicky a ekonomicky odpovědné,” píší signatáři v písemné omluvě, kterou má server TÝDEN.CZ k dispozici.

Svůj podpis připojil mimo jiné bývalý prezident Václav Havel, fyzik František Janouch, sociolog Fedor Gál,  herečka Vlasta Chramostová či bývalý vicepremiér Egon T. Lánský.

 Omluva osobností
 
 
“Vážený pane MUDr. E. Y. Uzunoglu, odpusťte nám, že jsme dovolovali, aby o našem a Vašem osudu rozhodovali špatní lidé, kteří Vám způsobili takové strádání, ztráty a hanobení. Odpusťte, že jsme proti jejich konání neprotestovali rozhodněji.”
 
K sepsání dopisu se rozhodli poté, co se Uzunogluovi oficiálně odmítl omluvit prezident Václav Klaus. „Žel, pan prezident takovou omluvu ve svém  dopise s podrobným vysvětlením odmítl, mimo jiné  s odůvodněním, že by se musel omlouvat více lidem podobně nařčeným a postiženým,” uvádí. „Jako veřejně angažovaní občané, kteří se v průběhu dlouhého  pronásledování v případě Uzunoglua angažovali, proto považujeme za nutné ujmout se této role místo pana prezidenta.”

Osobnosti přitom připomněly příklady zahraničních justičních omylů. Třeba předseda kanadské vlády Stephen Harper se omluvil kanadskému občanovi syrského původu Maharu Ararovi za příkoří, které mu kanadské úřady způsobily. Kanada mu navíc vyplatila kompenzaci 10,5 milionu kanadských dolarů.

FOTO: Robert Zlatohlávek