Kauzu studentky Markéty Všelichové, která se po boku kurdských milicí YPG účastnila bojů proti Islámskému státu a která byla v Turecku zatčena a obviněna z terorismu pro Expres okomentoval v Česku dlouhodobě žijící Kurdský lékař Yekta Uzunoglu. Podle něj by se nejen zajatá Markéta, ale i celé Česko neměli radovat. Zatímco dívku čeká drsné zacházení, Turecko podle Uzunoglua využije příležitosti Česko diplomatickou cestou vydírat.

 


Expres.cz

 

capture123

 

Čtyčiadvacetiletá Markéta Všelichová opakovaně vycestovala do Sýrie, kde se po boku kurdských ženských milicí YPG účastnila bojů proti Islámskému státu. Poslední výprava se jí ale vymstila. Spolu s dalším Čechem Miroslavem Farkasem byla na turecko-syrské hranici zatčena a obviněna z terorismu

Pro Expres se ke kauze vyjádřil i kurdský lékař Yekta Uzunoglu,který dlouhodobě žije v Česku. Ten Markétino zatčení neváhal na sociálních sítích označit za nehoráznost. Nejen Markéta, ale i Česko jako takové se podle Uzunoglua musí připravit na to, že s nimi Turci nebudou zacházet v rukavičkách.

„Jelikož jsem poznal Markétu Všelichovou osobně, její zatčení rozhodně nebylo nahodné a byla již delší dobu na mušce tureckých bezpečnostních uřadů,“ řekl Expresu Uzunoglu. To, že riskovala přechod hranice podle Uzunuglua odpovídá její povaze. „Mohla beze všeho využít přímý let z kurdského hlavního města Erbílu do Vídně, Paříže, Frankfurtu nebo Stockholu a o těch možnostech moc dobře věděla,“ hodnotí Uzunoglu.

Podle Uzunoglua Všelichová nikdy nebyla členkou kurdských milicí, ale pouhou pozorovatelkou. „Ve skutečnosti nesloužila těm složkám ani pasivně, to je jest za bojovou linií, ani aktivně. To vím bezpečně,“ hodnotí Markétino zapojení Uzunoglu. To že se občas fotila v uniformě podle něj byl jen její způsob sebeprezentace v nadsázce. „To, že nemá nic společného s kurdskými milicemi, ví i turecké bezpečnostní a zpravodajské služby,“ dodává.

Uzunoglu popírá i možnost, že by Všelichová s Farkasem prošli vojenským výcvikem, což je pro vstup do milicí nezbytné. V tureckém vězení dva mladé Čechy rozhodně nečeká nic dobrého. „Oba bohužel nyní projdou peklem, málokdo si umí představit tu zrůdnou mašinerii současného Turecka, která je poznamená na zbytek života,“ smutně odhaduje Uzunoglu.

Podle kurdského lékaře to ale nejsou jen zatčení Farkas se Všelichovou, ale i samotné Česko, které se musí připravit na to, že s ním Turci nebudou jednat v rukavičkách. „Turecko to bude vníimat jako příležitost k vydírání, o kterém se mi občané nic nedozvíme jako v případě dvou v Pákistánu „unesených“ českych žen, kde jsme se nedozvěděli o zákulisních hrách při jejich „osvobození”,“připomíná Uzunoglu případ Hanči a Tonči.

Doktor Uzunoglu se domnívá, že Turci si dobře promyslí, jak ze situace vytěžit co nejvíce. „Jde jim jen o peníze, nějaká lidská práva jsou jim lhostejná,“ skepticky říká Uzunoglu. Stejně skeptický je i k aktivitě ministerstva zahraničních věcí. Říká, že příliš nevěří tomu, že vyvine dostatečné úsilí k rychlému vyřešení situace. „V prvé řadě by jim MZV mělo urychleně sehnat schopného advokáta, aby pod nátlakem nepodepsali něco, co pak nepůjde zvrátit,“ dodává.

To, že se tito dva “dobrodruzi” snažili se svými omezenými možnostmi pomáhat Kurdům není a nemůže být vnímáno jako zločin. Vždyť Kurdům v té oblasti pomáhá USA, Francie, Itálie a další silní členové NATO,“ uzavírá Uzunoglu.