Uzunoglu žaluje česká média. Chce omluvu a odškodnění

Autor: ČTK, 11.12. 19:35

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu minulý týden podal deset žalob na česká média. Důvodem je způsob, jakým o něm v souvislosti s jeho kauzou informovala. Požaduje po nich omluvu a odškodnění v celkové výši asi 30 milionů korun. Uzunoglu byl na konci července po téměř 13 letech pravomocně zproštěn obžaloby z vydírání a mučení.

Další žaloby navíc chystá, celkově jich má být šedesát. Řekl to po úterní tiskové konferenci k vydání knižního rozhovoru “Petr Žantovský – Yekta Uzunoglu: Výpověď”.

“Týká se to ochrany osobnosti. Česká média nejen v rozporu se zákony, ale i v rozporu s novinářskou etikou, aniž pro to měla podklady, mě označovala za mafiána, za zločince, za pašeráka drog,” vysvětlil důvod podaných i chystaných žalob Uzunoglu.

Lékař zároveň dodal, že vysouzené peníze si nechce nechat pro sebe. “S Nadací Charty 77, s Českým helsinským výborem a ostatními nevládními organizacemi vytvoříme fond. Veškeré vysouzené částky půjdou na ten fond. Ten bude z těchto peněz financovat projekty, které by mohly přispívat ke zlepšení právní situace v České republice,” řekl Uzunoglu. Založení fondu je podle Uzunoglua otázkou několika týdnů. “To, co se stalo mně, se může stát komukoliv,” dodal.

Na konto připravovaného fondu by v budoucnu mohly putovat i peníze z případného soudního sporu s Českou republikou. To, že chce po státu vymáhat odškodnění za chybné úkony orgánů činných v trestním řízení, řekl novinářům již po zprošťujícím verdiktu. V úterý upřesnil, že například jen obhájcům zaplatil za 13 let trvání případu přes 13 milionů korun.

Částku, kterou bude po České republice požadovat, ale zatím neupřesnil. Na určení její výše prý v současnosti pracuje tým znalců, který má říct, jakou materiální škodu Uzunoglu případem utrpěl. “Zničili mi moje podniky, moje továrny – všechny byly vyrabované. S tichou asistencí české policie, takže někdo za to musí odpovídat,” prohlásil lékař.

Dreyfusova aféra

Na úterní tiskové konferenci vedle Uzunoglua a autora knihy Žantovského o případu hovořili i předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch, předsedkyně Českého helsinského výboru Libuše Šilhánová a poslanec Marek Benda (ODS). Janouch kauzu přirovnal k takzvané Dreyfusově aféře, ve které byl ve Francii koncem 19. století odsouzen židovský důstojník Alfred Dreyfus za údajnou vlastizradu. O několik let později byl ale omilostněn a rehabilitován.

Benda řekl, že jej na křest knihy pozval Žantovský a účast považoval za svou morální povinnost. “V okamžiku, kdy bylo trestní řízení ukončeno osvobozujícím rozsudkem a pan doktor opravdu strávil 2,5 roku ve vazbě a 13 let s trestním stíháním na krku, tak jsem to pokládal za svou lidskou povinnost přijít a říct: tohle se fakt dít nemá. Nemůžeme lidi držet takhle dlouho ve vazbě kvůli podezřením, která pak ještě neprokážeme,” uvedl poslanec.

Případ začal v roce 1994, zprošťující pravomocný verdikt vynesl pražský městský soud až koncem letošního července. Odvolací senát tehdy zrušil rozsudek obvodního soudu, který muži v březnu uložil podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let za údajné vydírání a mučení Gürkena Gönena.

Uzunoglu věří, že za jeho zatčením stáli lidé, kterým překážel svými obchodními aktivitami. Lékaře se během soudního řízení zastala řada významných osobností i Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. V roce 2006 se Uzunoglu stal laureátem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost.

V září navíc Krajský soud v Praze rozhodl, že Gönen se má lékaři omluvit a zaplatit mu částku 250 000 korun za urážku na cti. Omluvit se mu má za to, že ho označil za krutého mafiána a pachatele závažných trestných činů. Zároveň musí na vlastní náklady tuto omluvu uveřejnit v novinách a zaplatit náklady soudního řízení.