Organizace na ochranu lidských práv chtějí očistit Uzunoglua  

Pokud české soudy do konce roku neukončí kauzu německého podnikatele kurdského původu Yekty Uzunoglua, Český helsinský výbor a Nadace Charty 77 svolají tým mezinárodních právníků, aby k případu řekl jasné slovo. Uzunoglu je podle obou organizací nevinný a protahování jeho kauzy je fatálním selháním české justice a policie. K výzvě se připojil i senátor Jaromír Štětina.  

Uzunoglu je 12 let stíhán za to, že údajně mučil své dva krajany. Trestný čin měl spáchat v roce 1994. Kurdský lékař, publicista a podnikatel ale tvrdí, že se stal obětí zločinecké skupiny, která se ho křivým obviněním chtěla zbavit, protože upozornil na její nezákonné praktiky. Možnost vypovídat před soudem dostal Uzunoglu až předloni, po více než deseti letech od svého zatčení. Strávil přitom více než dva roky ve vazební věznici, uvádí ve své zprávě Nadace Charty 77.
   
Obvodní soud pro Prahu 4 líčení s Uzunogluem v srpnu přerušil, aby si vyžádal od tureckých orgánů právní pomoc. Pokračovat v jednání by měl v únoru. Podle předsedy správní rady Nadace Charty 77 Františka Janoucha chce soud zbytečně vyslýchat další turecké svědky, kteří již jednou oficiálně vypovídali prostřednictvím tureckého státního zastupitelství.
   
Případ by podle něj mohl být ukončen i tak, že by státní zástupce stáhl žalobu. Pokud se tak v nejbližší době nestane, nebo soud Uzunoglua neočistí, svolá Český helsinský výbor a Nadace Charty 77 k případu “mezinárodní tribunál” složený ze zkušených zahraničních právníků. Jeho rozhodnutí by pro ČR nebylo nijak závazné, mělo by ale být “morálním apelem,” uvedl Janouch.
   
Soud chtěl ukončit stíhání Uzunoglua již předloni v září, protože podle něj trvalo již příliš dlouho. To se však nelíbilo ani Uzunogluovi, ani žalobkyni. Státní zástupkyně namítla, že prodlevy nezavinili; Uzunoglu věří, že jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno.
   
Při posledním jednání v kauze Uzunoglu Obvodní soud pro Prahu 4 vyslechl jednoho z klíčových svědků Turka Gürkena Gönena, který má být jedním z mužů, které Uzunoglu podle obžaloby před lety mučil. Svědek ve výpovědi trval na tom, že ho Uzunoglu a jeho lidé unesli a bili. Uzunoglu byl podle něj spíše organizátorem.
   
Podle Českého helsinského výboru a Nadace Charty 77 je ale Gönen zcela nevěrohodný, protože páchal v Česku trestnou činnost. Zástupci obou organizací tvrdí, že z jeho vlastní výpovědi a dalších informací vyplývá, že Gönen byl součástí mafie, která byla napojena na některé policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Uzunoglu se podle nich zřejmě stal obětí zločinecké skupiny, která spolupracovala s bývalými agenty komunistické Státní bezpečnosti (StB) v řadách policie. 
    
Zdroj: ČTK