Vnitro se omluvilo Uzunoglovi

PRAHA (ajo) Ministerstvo vnitra, které v tomto případě zastupuje český stát, se omluvilo tureckému podnikateli Ergünu Y. Uzunoglovi, obviněnému ze čtyř trestných činů, za postup vyšetřovatele v jeho trestní věci.

Právní zástupce vnitra přednesl omluvu na úterním jednání Městského soudu v Praze, který projednával Uzunoglovu žalobu na ochranu osobnosti. Spor byl v úterý uzavřen smírem, který soud schválil. Proti smírnému vyřešení případu občanský soudní řád odvolání nepřipouští.

Vnitro se Uzunoglovi omluvilo za to, že vyšetřovatel Policie ČR kpt. Čestmír Vlček v říjnu 1994 vydal poškozenému tureckému novináři Gürkenu Gönenovi, žijícímu u nás pod jménem Otan Göksel, potvrzení, že mu Uzunoglu odcizil cestovní pas. Tím vyšetřovatel porušil presumpci neviny a došlo tak k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv Uzunogla. Turek totiž zatím nebyl pravomocně odsouzen

Uzunoglu, který je obviněn z podvodu, vydírání, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody, nebyl k úternímu jednání z vazební věznice eskortován, ačkoli o to soudkyně žádala.

Právo
2.10.1996