V kauze Uzunogla Zaorálek napíše Vesecké i Němcovi

Ruml: Za svou chybu se podnikateli omluvím

Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) se míní vložit do objasnění kauzy kurdského podnikatele Yekty Uzunogla, který byl v 90. letech v Česku 31 měsíců držen ve vyšetřovací vazbě a justice jeho případ za dvanáct let nedořešila.
“Rozhodl jsem se, že se obrátím na ministra spravedlnosti Pavla Němce a nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. S tím, jestli je podezření, že byl v kauze pana Uzunogla porušen zákon a jaké mohou podniknout kroky,” řekl včera na dotaz Práva Zaorálek.
Z nečinnosti a selhání v této kauze mezi lety 1994 až 2005 obvinily představitele ústavních institucí významné české osobnosti otevřeným dopisem, o němž Právo informovalo včera.
Na Uzunogla podle svých slov myslí léta exministr vnitra Jan Ruml (v Klausově vládě za ODS). “Trápí mne to, cítím odpovědnost a ani se jí nevyhýbám. Stal jsem se patrně v minulosti obětí jakéhosi spiknutí a dezinformací. Uzunoglu musí dostat plnou satisfakci,” uvedl pro Právo. Jako šéf vnitra však podle svých slov vždy vycházel z toho, že ministr nemá zasahovat do vyšetřovaných kauz, že je to věcí policie, státních zástupců a soudců.
“Dnes zpětně vidím, že jsem vehementně zasahovat měl a vzhledem k mimořádnosti tohoto případu si vyčítám, že jsem se nesnažil pro Uzunogla něco udělat. Dnes se mu mohu omluvit, a to samozřejmě udělám,” dodal Ruml.
Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Novák (tehdy za ODS) si pamatuje, že se na něj Uzunoglu obrátil dopisem. “Ta věc nebyla pravomocně rozhodnutá, takže jsem neměl v ruce jediný nástroj, abych mohl přezkoumat, jestli to, co říká, je pravda, a zasáhnout jakýmkoliv způsobem v jeho prospěch,” uvedl na dotaz Práva. Přiznal, že jeho odpovědi Uzunogla určitě neuspokojily.
Obdobně argumentuje bývalý soc. dem. vicepremiér pro legislativu a lidská práva, exministr spravedlnosti v Zemanově vládě Pavel Rychetský, současný předseda Ústavního soudu. “Představa, že by ministr mohl jakýmkoliv způsobem vstoupit do živého trestního řízení a ovlivňovat ho, je scestná. Kdybych to udělal, dopadl bych velmi špatně a právem,” řekl Právu.

Parkanová: Zameťte si před svým prahem

Exministryně spravedlnosti ve vládách Klause a Tošovského (1997-98), poslankyně Vlasta Parkanová (dnes KDU-ČSL) se pozastavila nad tím, že pod obviňujícím dopisem jsou podepsáni Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek, kteří jsou ve stejném poslaneckém klubu s ministrem spravedlnosti a šéfem US-DEU Němcem.
“Jak to, že nezametali před vlastním prahem? Jestli toto je jejich jediná iniciativa, kterou tito dva udělali, tak je to jejich ostuda a jejich bída. Za dobu Němcova působení mohli udělat víc než podepisovat patetické výzvy,” prohlásila exministryně.
O žádném vlastním pochybení neví exministr spravedlnosti v Zemanově vládě, současný ombudsman Otakar Motejl. “Nejsem si vědom ničeho, že by za mého působení na ministerstvu spravedlnosti došlo ke zkrácení práva pana Uzunogla,” řekl Právu.
Motejl byl také jeden čas předsedou Nejvyššího soudu. “Za mé éry se Nejvyšší soud touto věcí zabýval v rámci mimořádného opravného prostředku. Tam nebyl sebemenší důvod pochybovat, že příslušný senát to posoudil úměrně platnému právnímu předpisu a stavu spisu,” dodal Motejl.
Bývalý premiér a předseda Sněmovny Miloš Zeman (ČSSD) podle svých slov ani pomalu neví, kdo to byl Uzunoglu. “Ptáte se mne na něco, o čem vím velice málo.” Reagovat by tedy nebylo podle něj korektní.
Názor prezidenta Václava Klause, který stál jedno volební období v čele Sněmovny, se zatím nepodařilo získat. “Musím se pana prezidenta teprve zeptat,” uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek.

Další soud za dva týdny

Soudce Vítězslav Rašík, který má případ Uzunogla na starosti, odmítl údajnou nečinnost a selhání komentovat. “Věc momentálně běží standardním způsobem, termín dalšího jednání byl stanoven na 23. března,” informoval Právo.
“Co bylo dřív, k tomu se nemůžu vyjadřovat. Z hlediska nestrannosti soudu jen těžko mohu hodnotit případ, který nebyl pravomocně skončen,” dodal Rašík.

Jitka Götzová
07.03.2006