Uzunoglu žaluje Česko u soudu ve Štrasburku

PRAHA – Německý podnikatel kurdského původu Yekta Uzunoglu se kvůli svému trestnímu stíhání v Česku obrací na mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku. “V žalobě se po státu domáhám omluvy za nezákonnou délku trestního řízení,” vysvětlil v Lidových novinách Uzunoglu, který byl téměř deset let stíhán za skutek, který nespáchal.

Kromě omluvy požaduje Uzunoglu také finanční odškodnění. “Nejde mi o peníze, proto jsem výši částky ponechal na úvaze soudu,” tvrdí Uzunoglu. Případné odškodnění chce darovat Českému helsinskému výboru.

S podáním žaloby na Českou republiku Uzunoglu váhal, protože nechtěl poškodit dobré jméno země, ve které řadu let žije. Nyní si uvědomil, že svou zdrženlivostí poškodil zájmy českých občanů. Nechce, aby se jeho případ někdy opakoval.

Uzunoglu od října 1994 čelí se třemi svými krajany obvinění z vydírání a omezování osobní svobody. Stíhání Uzunogla bylo sice loni na podzim zastaveno kvůli tomu, že trvalo příliš dlouho, žalobkyně však proti tomuto rozhodnutí podala stížnost a uspěla. Městský soud na letošního 24. června nařídil soudní projednávání případu. Sám Uzunoglu ostatně chtěl, aby proces dál pokračoval a on mohl svou nevinu prokázat před soudem.

Uzunoglu se společně se třemi svými krajany měl dopustit v říjnu 1994 vydírání a omezování osobní svobody. Ve vazbě strávil 31 měsíců. Kromě toho byl původně obviněn ještě z podvodu, přípravy tří vražd a nedovoleného ozbrojování. Tato obvinění ale byla později stažena. Uzunoglu tvrdí, že se stal obětí komplotu některých českých policejních činitelů a komunistických “ilegálů” žijících v České republice.

Německý podnikatel už řadu sporů vyhrál. Česká televize se mu například musela omluvit a zaplatit odškodnění za to, že ho nazvala “mafiánem”. Vyhrál i spor s ministerstvem vnitra, které tvrdilo, že ukradl cestovní pas. V interpelaci se mu omluvil i někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda. Činnost justice v Uzunoglově případu kritizoval i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

Autor: ČTK