Uzunoglu stane po téměř deseti letech před trestním soudem

PRAHA 20. června (ČTK) – Bezmála po deseti letech se německý podnikatel kurdského původu Yekta Uzunoglu dočká soudního projednání svého případu. Od října 1994 čelí se třemi svými krajany obvinění z vydírání a omezování osobní svobody. Obvodní soud pro Prahu 4 se bude kauzou zabývat v pátek.

Obvodní soud již koncem září rozhodl, že stíhání Uzunoglua je nepřípustné, protože trvá příliš dlouho. V odůvodnění se odvolal na Listinu základních práv a svobod, podle níž má každý obviněný právo na co nejrychlejší projednání u soudu.

Rozhodnutí se však nelíbilo ani Uzunogluovi, ani žalobkyni. Uzunoglu věří, že jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno. Státní zástupkyně Blanka Valsamisová zase namítla, že průtahy nezavinilo zastupitelství. Městský soud stížnosti Valsamisové vyhověl a uložil obvodnímu soudu, aby začal jednat.

Stížnost Uzunoglua městský soud zamítl. Podnikatel v ní uváděl, že v době stíhání opakovaně upozorňoval na konkrétní případy porušení zákona, kdy byla poškozována jeho práva. Tento postup podle něj není nahodilý, šlo o snahu jej zdiskreditovat. Podle městského soudu se to však neprokázalo.

Skutků se Uzunoglu podle obžaloby dopustil společně se svými třemi krajany (i oni by měli v pátek stanout před soudem) 8. října 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. Uzunoglu ve vazbě strávil 31 měsíců. Poprvé obžaloba doputovala k soudu v roce 1995, tehdy ale pražský městský soud vrátil případ k došetření. Státní zástupce se odvolal, stanovisko soudu nižší instance potvrdil vrchní soud. Policie totiž nevyslechla důležité svědky. Ti měli podle soudů potvrdit alibi Uzunoglua na dobu spáchání činu – v inkriminované době údajně jednal s prominentními podnikateli v pražském hotelu Diplomat.

V roce 1998 přišla obžaloba na Obvodní soud pro Prahu 4, který chtěl, aby se kauzou zabýval městský soud. Ten to ale nepřijal s tím, že není věcně příslušný. Pražský vrchní soud poté rozhodl, že se případem musí zabývat obvodní soud. Tak se spis dostal na stůl soudci Vítězslavu Rašíkovi, který se pokusil jej předat do Turecka. Tvrdil, že je to účelnější, protože kromě Uzunoglua jsou všechny osoby, které v kauze figurují, Turci. Turecko však odmítlo kauzu převzít.

Do případu se loni v červnu vložil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský, který kritizoval postup obvodního soudu. Vytkl mu například špatnou orientaci v právních předpisech a neznalost justičních instrukcí.

Uzunoglu tvrdí, že se stal obětí komplotu některých českých policejních činitelů a komunistických “ilegálů” žijících v České republice. Původně byl kromě vydírání a omezování osobní svobody obviněn ještě z podvodu, přípravy tří vražd a nedovoleného ozbrojování. Tato obvinění ale byla později stažena. Vyšetřovatel podle Uzunoglua zcela ignoroval například fakt, že podnikatel vyhrál všechny spory u obchodního krajského soudu a trestní stíhání pro podvod proti němu vedl ještě rok poté. Uzunoglu před lety vyhrál spor i s ministerstvem vnitra. Jeho vyšetřovatel totiž zveřejnil informaci o tom, že ukradl pas, ačkoli to nebyla pravda. Úřad se mu musel omluvit.

Uzunogluovi se omluvil také někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, když v Poslanecké sněmovně odpovídal na interpelaci. Uvedl tehdy, že státní zástupkyně pochybila, když podnikatele obžalovala z nedovoleného ozbrojování. Uzunoglu totiž na zbraně vlastnil zbrojní průkaz, navíc nebyl z nedovoleného ozbrojování nejprve obviněn, jak ukládá trestní řád.

Uzunoglu se kvůli svému stíhání v Česku obrátil také na mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku. Domáhá se po státu omluvy za nezákonnou délku trestního řízení. ¨

20.06.2004

rubrika Z domova