Uzunoglu se pustil do boje se státem

Podnikatel se obrátil na Rychetského a chystá trestní oznámení na ČT

PRAHA – Do dalšího kola boje s českým státem – s justicí a policií – se pustil lékař, spisovatel a podnikatel, německý občan kurdské národnosti Yekta Uzunoglu. Ten již devět let čeká na spravedlivý proces. K líčení se ale neschyluje. Soudce totiž stále neopouští myšlenku předat případ do Turecka. “Umožňuje to smlouva, kterou máme s Tureckem”, uvedl soudce. Se svým stanoviskem se obrátil na ministerstvo spravedlnosti, odkud se mu spis vrátil s tím, že z něj má udělat stručný výtah. “Ten se přeloží a zašle se turecké straně, která musí posoudit, zda o převzetí požádá,” upřesnil další postup mluvčí resortu Vladimír Dvoráček.
Podle soudce je předání případu do zahraničí “účelnější, jelikož kromě pana Uzunogla jsou všechny osoby, které v případu figurují, Turci. Podle informací z cizinecké policie u nás nejsou již šest let, ” prohlásil. Uzunoglu to popírá. Poukazuje na podle obžaloby poškozeného tureckého novináře, který se v ČR již devět let snaží získat status politického uprchlíka.
“Chtějí případ zahrát do ztracena. Je to naprostá absurdita,” míní Uzunoglu. Jak LN řekl, včera se písemně obrátil na ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. “Požádal jsem ho, aby zamezil protiprávnímu postupu. Poslal jsem mu doklady, které jednoznačně prokazují neoprávněný postup soudce,” sdělil podnikatel. Mezi nimi jsou notářsky ověřené kopie jeho německého dokladu totožnosti a povolení k trvalému pobytu na území ČR. “Žádost obsahuje řadu výpisů z katastrů, aby bylo jasně vidět, že tu mám dům a jiné nemovitosti,” dodal. Se svou rodinou Uzunoglu žije poblíž Prahy v domě, který koupil od herečky Jiřiny Bohdalové.
Pokud nenajde zastání u Rychetského, hodlá se proti předání kauzy do Turecka bránit žalobou na stát, kterou nyní připravuje.

“Odpovědný je Jan Ruml”

“Nechápu, proč soudce trestní stíhání nezastaví, když proti mě nejsou žádné důkazy a skutečný pachatel se již opakovaně doznal,” uvedl podnikatel. “V každé demokratické zemi má občan právo být souzen nezávislým soudem, a to v co nejkratší době, což devět let rozhodně není,” řekl Uzunoglu. Státní struktury se podle Uzunogla bojí zprosťujícího rozsudku. “Politickou odpovědnost za tento případ plně nese někdejší ministr vnitra Jan Ruml.” podotkl Uzunoglu, který byl 31 měsíců ve vazbě.
Obžaloba jej viní z vydírání a omezování osobní svobody. Skutku se měl podle žalobce dopustit společně se svými třemi krajany 8.října 1994 na Gurkenu Gonenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Goksel Otan. “Na tuto dobu mám nezvratné alibi, které potvrdilo několik svědků,” zdůraznil Uzunoglu.
Dalším krokem, který chce Uzunoglu učinit, je podání trestního oznámení na Českou televizi pro pomluvu. V pořadu Klekánice jej totiž označili za mafiána. Kvůli tomu Uzunoglu podal na ČT žalobu, jíž se domáhá omluvy a deseti miliónů korun.

Jana Kalinová,

Lidové noviny, 5.března 2003