Uzunoglu se ani dnes nedočkal zahájení soudu

PRAHA – Ani dnes se německý podnikatel kurdského původu Yekta Uzunoglu nedočkal zahájení hlavního líčení, na které čeká bezmála deset let. Obvodní soud pro Prahu 4 ho totiž kvůli neúčasti dvou Uzunogluových spoluobžalovaných musel odročit. Druhý pokus se bude konat koncem srpna.

Uzunoglu čelí od října 1994 spolu se svými třemi krajany obvinění z vydírání a omezování osobní svobody. Skutků se podle obžaloby dopustili na Gürkenu Gönenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. Uzunoglu ve vazbě strávil 31 měsíců. Poprvé obžaloba doputovala k soudu v roce 1995, tehdy ale pražský městský soud vrátil případ k došetření. Od té doby si spis předalo několik institucí, ve hře byla i snaha dostat kauzu za hranice ČR, do Turecka. Neúspěšně.

Obvodní soud pro Prahu 4 nakonec loni v září rozhodl, že stíhání Uzunoglua je nepřípustné, protože trvá příliš dlouho. V odůvodnění se odvolal na Listinu základních práv a svobod, podle níž má každý obviněný právo na co nejrychlejší projednání u soudu. To se však nelíbilo ani Uzunogluovi, ani žalobkyni.

Uzunoglu věří, že jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno. Státní zástupkyně zase namítla, že průtahy nezavinilo zastupitelství. Městský soud stížnosti žalobkyně vyhověl a uložil obvodnímu soudu, aby začal jednat.

K soudu se však dnes dostavil jen Uzunoglu. Jeden ze spoluobžalovaných je již mrtev, dalším dvěma se nepodařilo doručit obsílku. Soudce přečetl zprávu ministerstva spravedlnosti, z níž vyplývá, že turecká strana žádost o doručení pozvánky k soudu nedostala. Soudce se proto zeptal obhájce, zda může jednat v jejich nepřítomnosti. Advokát však s jedním obžalovaným ztratil kontakt, druhý se mu ozývá sám tak dvakrát do roka. Pověření od nich tedy prý nemá.

Jeden z mužů údajně žije na Kypru a po těžké havárii je invalidní. Lze tedy předpokládat, že se k soudu nebude chtít dostavit. Druhý by se měl podle obhájce zdržovat na své turecké adrese. České úřady se tedy pokusí dvojici obžalovaných prostřednictvím Turecka znovu obeslat. Líčení bylo odročeno na 24. srpna.

ČTK
11:58 – 25.06.2004