Uzunoglu: Jsem opět terčem teroristických útoků

PRAHA – Deset let v Česku trestně stíhaný německý občan kurdské národnosti Yekta Uzunoglu našel na svém pozemku další podivný předmět. ‘Byla to přes 30 centimetrů velká věc ve tvaru rakety obalená samolepící páskou. Koukaly z toho dráty,’ popsal Uzunoglu již třetí nepříjemný zážitek za poslední měsíc.

‘Nemohu to považovat za nic jiného, než že jsem opět terčem teroristického útoku,’ tvrdí podnikatel, který ještě zdaleka nezapomněl na život ohrožující nepříjemnosti uplynulých let. Těsně po propuštění z vazby, kde strávil 31 měsíců, mu kdosi podpálil byt a opakovaně poničil jeho vozy. Vzhledem k tomu, že mu tehdy policie nijak nepomohla, nyní se na ni neobrátil. ‘Nemyslím si, že by to mělo cenu,’ řekl.

Uzunoglu nežádoucí zájem o svou osobu spojuje s trestní kauzou. ‘Domnívám se, že to souvisí buď s tím, že bylo nařízeno hlavní líčení nebo s mou stížností proti průtahům v trestním řízení, podanou k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Stěžuje si i na délku vazby

Uzunoglu se podle svých slov nehodlá nechat zastrašit a připravil další stížnost na stát. ‘Za vazbu požaduji také omluvu a finanční satisfakci,’ sdělil Uzunoglu, jehož advokát stížnost soudu doručí v pondělí.

V trestním řízení, v němž má 25. června začít soudní proces, je podnikatel viněn z vydírání a omezování osobní svobody. Skutků se měl podle obžaloby dopustit společně se svými třemi krajany 8. října 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v České republice podnikal pod falešným jménem Göksel Otan.

 Na inkriminovanou dobu má ale Uzunoglu nezvratné alibi, které potvrdilo několik svědků. Navíc v jeho prospěch vypovídal i vydíraný a označil skutečného pachatele.

Jana Kalinová
16. 06. 2004
Lidové noviny