Tyden.cz: Chat s osobností

Yekta Uzunoglu
Chcete vědět, jak se cítí kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu? Je obětí konkurenčního boje a justičního spiknutí? Přečtěte si jeho odpovědi v našem on-line chatu.

Lékař, publicista a obchodník kurdské národnosti původem z Turecka Yekta Uzunoglu se narodil v roce 1953. V České republice v roce 1979 vystudoval Lékařskou fakultu UK, ale vzápětí byl kvůli svým kontaktům s chartisty ze země vyhoštěn. V následujících letech žil ve Francii, kde se mimo jiné angažoval v činnosti organizace Lékaři bez hranic; jako její člen působil postupně v Íránu a Iráku. Za toto působení mu turecká vláda odebrala cestovní pas. Od roku 1981 žil a pracoval jako politický uprchlík v SRN a i nadále se angažoval v boji za práva Kurdů, za což mu bylo odebráno turecké občanství. Po listopadových událostech roku 1989 obnovil svou činnost v České republice, brzy nato také začaly jeho problémy s českou justicí, které se táhnou až dosud. U vzniku jeho sporu s českým státem stojí smlouva o výhradním zastoupení na Středním východě, kterou roku 1994 uzavřel s podnikem Škoda Praha. V rámci své činnosti v této oblasti se dostal do sporu s reprezentantem ŠkodaExportu Jaromírem Johanesem, v září 1994 byl zatčen a obviněn z údajného obchodu se zbraněmi a drogami, později policie své oznámení změnila s tím, že je viněn z vražd, vydírání, mučení a tunelování. Byl vzat do vazby, kam mu bylo na podzim roku 1996 doručeno rozhodnutí o udělení německého občanství. Po svém propuštění podal trestní oznámení pro pomluvu na vyšetřovatele Jiřího Gregora a v květnu 1997 odjel na návštěvu rodiny do Turecka. Místní úřady mu zakázaly opustit zemi, vycestovat mohl díky tlaku mezinárodní politiky až v říjnu. I po návratu byl nadále stíhán za údajné omezování osobní svobody a mučení tureckého emigranta Gürkana Gönena, jehož věrohodnost ale byla médii i ochránci lidských práv opakovaně zpochybněna. V říjnu 2003 soud projednávání případu zastavil, Uzunoglu se ale odvolal s tím, že chce, aby věc byla dotažena do konce a jeho jméno očištěno. V březnu letošního roku mu soud uložil za výše zmíněné trestné činy dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou na pět let, lékař se na místě odvolal. Případem se tak bude zabývat Městský soud v Praze. Uzunoglu je nositelem ceny Františka Kriegla, která mu byla Nadací Charty 77 udělena v loňském roce. Na jeho podporu vystoupila řada známých českých osobností, mimo jiné Václav Havel, John Bok, Pavel Dostál, Táňa Fišerová, Svatopluk Karásek, Karel Schwarzenberg, Jaromír Štětina nebo Petruška Šustrová.

Čas konání chatu: 18.04.2007 11:00

karlík:
Co si myslíte o práci českých soudů?

Yekta Uzunoglu
Mám obavu, že současný stav českých soudů oddálil právo od spravedlonosti daleko více, než za totality.

Freud
Mohou být podle vás rozum a chtíč v opozici natrvalo?

Yekta Uzunoglu
To si nemyslím. Naší touhou je, aby rozum vládnul a nezůstal jenom v opozici.

mlsdkmlask
Dobrý den, jak se vyvíjel během těch dvanácti let postoj českých médií k vaší kauze? Díky

Yekta Uzunoglu
Postoj valné části českých médií na začátku té kauzy měl xenofobní až rasistický tón. Byla dobrovolně či nucenně manipulována jistými policejními činiteli, kteří měli patrně “zakázku” mě “likvidovat”. Naštěstí morální úroveň jedné části českých médií se výrazně od té doby zlepšila, v současné době uveřejňují více investigativních zpráv, než tomu bylo tehdy.

Prrraiah
jaka je v soucasnosti situace kurdske mensiny v turecku?malo seo tom u nas mluvi

Yekta Uzunoglu
Ono se řekne menšina.. Kurdů v Turecku je více než 15 milionů. Nemají zákládní práva. Nemluvím o politických právech. Dávám příklad: Kurdština je stále diskriminována, spisovatelé, kteří chtějí publikovat v kurdštině, jsou pronásledováni. Tento stav nemůže mít oporu ani v lidských, ale ani v božských zákonech.

xxx
jste praktikujici musilm?

Yekta Uzunoglu
Ne, nejsem. Moje obě babičky byly siroty arménské genocidy. Proto vím, co znamená být pronásledován kvůli víře. To byl jeden z těch důvodů, proč jsem se rozhodl v roce 1984 jako ředitel Kurdského institutu v Bonnu překládat bibli do kurdského jazyka. Je to hanebné, že lidé můžoui být i dnes pronásledováni kvůli své víře.

zvídavec
Jak je možné, že nejprve jeden soud zastavil Vaše stíhání a druhý Vám o tři roky později udělil dvouletou podmínku? Jednalo se snad o stejný čin, nebo ne? Nelitujete teď, že jste zastavení projednávání odmítl?

Yekta Uzunoglu
Nejedná se o dva soudy, tentýž soud před třemi roky zastavil trestní stíhání mé osoby a ten samý soud mě odsoudil ke dvouleté podmínce. Nelituji toho, že jsem proti zastavení podal tehdy stížnost. V obou případech se jednalo o stejné obvinění. I nyní jsem se proti tomu odvolal. Šlo a jde mně o dodržení platných právních norem země, která se hlásí k demokracii. V právním státě se nemůže stát, že občan je obviněn, následně obžalován, a to po dobu devíti let a zničeho nic soudce, aniž by soudil, zastavil přes noc trestní stíhání ařekl “buďte rád, že jsme vás nepotrestali”. Mně jde především o to právo.

Katka
Čím se vlastně teď živíte? Mají protahující se soudy nějaký dopad na psychiku vás a vaší rodiny? Být jednou nohou ve vězení asi není lehká situace…Máte vůbec od českého státu nějaký důchod nebo tak?

Yekta Uzunoglu
Přes to všechno ještě podnikám. Dopad dvanáctiletého pronásledování a trestního stíhání na psychiku, na společenské vztahy, na rodinné vztahy je těžko pochopitelný pro toho, kdo to nezažil. Nikomu to nepřeji. Nelze to popsat v pár větách. V civilizované zemi by se toto stát nemělo.

PhDr.
Budete i nadále bojovat za svoje očištění? A jakým způsobem, půjdete do Štrasburku “jako všichni”, nebo plánujete i další kroky?

Yekta Uzunoglu
Zcela jistě. Pocházím z kultury, která nám ani nedovoluje ustoupit před bezprávím. Již před třemi lety jsem podal stížnost ve Štrasbuku proti tomudo postupu v ČR. Kurdský Pen klub minulý týden oficiálně požádal francouzský parlament, aby přezkoumal, zda zde v této kautze nedochází ke zločinu proti lidskosti. Mimo jiné kvůli tomu, že jeden ze spoluobviněných zemřel kvůli tomu, že mu nebyla poskytnuta lékařská péče v průběhu vazby. Šest let po jeho smrti na něho soud vydal mezinárodní zatykač, z důvodu, že se “vyhýbá soudnímu líčení”. Já jsem se již obrátil i na Evropský parlament, ale i na Bundestag.

o.o.
Nechcete se odstěhovat někam deleko odtud? Nejste po těch podivných soudních rozhodnutích znechucen touto zemí?

Yekta Uzunoglu
Tu možnost jsem měl po svém propuštění již v roce 1997 a mám dodnes. Ale před bezprávím se přece neutíká! Zůstanu tady až do očištění svého jména.

ludvík
Jak se díváte na často diskutovanou, ale Turky jednoznačně odmítanou nezávislost Kurdů?

Yekta Uzunoglu
“Nezávislost” vždycky nepřináší štěstí. V Africe je spousta nezávislých národů, které jsou odsouzeny k bídě. Já bych i Kurdům přál důstojnější lidský život, než by mohli mít v samostatném státě.

jouza
Hezké dopoledne, na vaši obranu vystoupilo mnoho známých osobností… jste s nimi v nějakém “užším” kontaktu? Případně jak jste je informoval o celé kauze? nebo vás podporují jenom kvůli tomu, co slyšeli v médiích?

Yekta Uzunoglu
Mnoho z nich zná jak tuto kauzu, tak i mě. A někteří z nich dokonce celý spis.

šimon
Myslíte si, že Turecko nakonec vstoupí do EU? Případně na jaký rok to tipujete? dík

Yekta Uzunoglu
Myslím si, že vstoupí do EU, odhaduji to na rok 2020.

xpxpxpxp
Dobrý den, pokud Turecko vstoupí, bude to podle Vás dobře?

Yekta Uzunoglu
Pro národy v Turecku určitě. A myslím si, že Turecko ne jako stát, ale kultura, má Evropě co dát.

martin s.
To, co se kolem vás dělo, připomíná agentskou hru. Máte strach o sebe nebo své blízké?

Yekta Uzunoglu
Musím vás zklamat, já netrpím paranoiou a nevěřím na nějaké “bondovské” hry. Prachobyčejně někdo mou likvidaci z konkurenčních důvodů objednal a někdo to provedl. Není žádným státním tajemstvím, že ten, kdo mě v onen večer zadržel, následně mučil, nebyl nikdo jiný, než vysoký důstojník policie ČR Josef Opava, který je označován jako šéf Berdychova gangu. Nedávno dostal čtrnáct let

Jindra Nový
Kde vidíte počátek svých problémů? Prý šlo o obchodní vztahy

Yekta Uzunoglu
Tato kauza je ryze ekonomická. Zastupoval jsem české výrobní podniky jako Škoda Praha či Škoda Plzeň. Kdybych nebyl zatčen, kdybych realizoval tyto obchody, patrně by tyto podniky nedopadly, jak dopadly. Někdo měl zájem tyto obchodní aktivity, které měly přinést do české ekonomiky miliardy korun, zastavit – se všemi dopady.

Lánský
Proč jste se nesmířil s podmínkou, kterou vám soud udělil?

Yekta Uzunoglu
Jak se můžu smířit s trestem, když jsem nic nespáchal? Ze stejných důvodů jsem kdysi odmítnul i nabídku prezidentské milosti.

Jaroslav, Praha 3
Myslíte, že je, nebo byla návaznost policistů, vyšetřovatelů nebo soudců na lidi z podsvětí, kteří se Vás snaží dostat?

Yekta Uzunoglu
Určitě. Konkurence měla patrně návaznost i na podsvětí.

Jana
Co vás přivedlo k cestě do Čech a následné emigraci do Německa? Kdybyste věděl, co vás v Česku čeká, nerozmyslel byste si návrat?

Yekta Uzunoglu
Já jsem sem přijel studovat. Po studiu jsem musel opustit tehdejší ČSSR, jel jsem do Francie. Pak jsem žil v Německu, kde jsem založil mimo jiné Kurdský institut. Určitě bych se sem nevrátil, kdybych tušil, že mě potká to, co se stalo.

Horská Milada
Vážený pane doktore, držím Vám palce, Vaše kauza je opravdu ostudou pro český stát. Zajímalo by mne, jestli znáte někoho dalšího, kdo prožívá něco srovnatelného s Vaším případem? Díky M. H.

Yekta Uzunoglu
Já Vám mockrát děkuji. Pochopitelně můj synovec – bývalý student Právnické fakulty UK, jeho rodina, ale i další spoluobvinění a jejich rodiny na tom nejsou lépe než já.

Milovský
Co budete dělat, až bude konec všech soudů?

Yekta Uzunoglu
Budu o tom psát. A doufám, že se podaří založit nějajkou nevládní instituci, která by se zabývala trhlinami v justici, které nemají a nemůžou mít oporu v právním státě.

Jiří N.
Řada lidí se obrací na evropský soudní dvůr. Učinil jste také tak kvůli průtahům u českých soudů a co si od toho slibujete?

Yekta Uzunoglu
Na to jsem již odpovídal. To, co vysoudím, věnuji organizacím zabývajícím se lidskými právy. Tak jak jsem to již učinil dříve.

Jan XP
Dostal jste se někdy, byť nevědomky, do kontaktu s organizovaným zločinem?

Yekta Uzunoglu
Ano, dostal, a okamžitě jsem jel na ministerstvo vnitra ČR a informoval jsem osobně ředitele kanceláře tehdejšího ministra Jana Rumla. A následně ředitele cizinecké policie ČR Karla Freunda.

maska
dobry den, doslechla jsem se,ze ma byt k vuli vasemi pripadu svolana jakasi komise pravnich expertu na evropske urovni, ktera ale nema zadnou konkrenti pravomoc kromme jakehosi etickeho apelu. Je to pravda? A pokud ano, k cemu je takova komise, kdyz jeji vysledky nejsou pro nikoho zavazne? Kdy ma vubec zaseadat?

Yekta Uzunoglu
Některé osoby sledují tuto kauzu intenzívně. Chtějí svolat mezinárodní tribunál. Tyto tribunály mají morální váhu. K tomu mám již svolení paní Jeleny Bonnerové, vdovy po Sacharovovi.

MartinEr
Jak je finančně nákladné se v Čechách tak dlouho soudit? Spočítal jste své náklady?

Yekta Uzunoglu
Je to hodně nákladné, opravdu jsem neměl ani chuť ani příležitost spočítat, co to všechno zatím stálo.

Albi
Které politické straně v ČR fandíte?

Yekta Uzunoglu
Nebyl jsem a nejsem stranicky zaměřenou osobou.

Jiránková
Nepřemýšlel jste o tom, že napíšete knihu o svých strastech?

Yekta Uzunoglu
Určitě. Taky proto, aby lidé poznali, jaké má dopady být dvanáct let pronásledován.

Petr
Slyšel jsem o nejasnostech kolem svědků onoho týrání, kterého jste se měl dopustit. Jak to tedy bylo?

Yekta Uzunoglu
Svědek se po dvanácti letech dostavil k soudu a prohlásil, že jsem ho nemučil, ani jsem u toho nebyl a ani “na to nemám”. A že jsem filozofický typ, který k němu mluvil o lidských hodnotách. Tím měl soud skončit a prohlásit mě za nevinného. Nestalo se tak.

KivH
Dobrý den pane doktore, Váš příběh mě pomohl překonat nejtěžší okamžiky ve chvíli, kdy jsem se dostal do složité situace s vyděrači a neochotou státní moci mi pomoci se jich zbavit. Dal mi sílu se vzepřít a začít bojovat proti podvodu který na mě připravili. Máte to mnohem těžší než já. Bojujete proti mnohem silnějšímu soupeři. Řekněte mi, kde berete na boj sílu Vy.

Yekta Uzunoglu
To jsem rád, že se svým “osudem” můžu být někomu prospěšný. Upřímně Vám držím palce.

Jan Šinágl
Pane Uzunoglu, co si myslíte o neobjektivních tvrzeních pana Uhla o Vaší osobě, ačkoliv se žádného Vašeho soudu nezúčastnil, na rozdíl od pana Jemelíka, který se Vašich soudů zúčastňuje pravidelně, ale přesto i on píše o Vás neobjektivně? Zvažujete trestní oznámení na oba pány pro pomluvu a urážku na cti? Děkuji Vám za odpověď. Jan Šinágl, 18.4.2007, www.sinagl.cz

Yekta Uzunoglu
Zatím to nechám na svědomí každého z nich. Myslím, že lidský kodex má někdy větší váhu než rozsudek soudu.

kečíbuk
Dobrý den. Jsem přesvědčen o tom, že jste nevinný a držím Vám palce. Mohl byste mi lidsky vysvětlit, proč si ničíte zdraví bojem s českou policií a soudy? Říkáte, že Vám jde o demokratické principy v naší zemi. To je pro mě právě těžko pochopitelné. Kdyby byla ve hře třeba nějaká žena, nebo velké peníze, tak se ptát nebudu. Ale abstraktní věc jako boj proti bezpráví, navíc v zemi, která Vám ublížila a které nic nedlužíte? Tento postoj jste měl od mala, nebo jste ho přijal pod vlivem nějaké životní zkušenosti? Díky za odpověď.

Yekta Uzunoglu
Však právo není abstaktní věc. Týká se nás všech a v každém okamžiku. Právo potřebuje každý občan. Tento postoj snad máme my Kurdové jako potlačený národ ve svých genech. A česká země je mým druhým domovem. Vlastně ten první ani nemám.