Soud v neveřejném jednání zastavil stíhání Uzunoglua

PRAHA 14. října (ČTK) – Obvodní soud pro Prahu 4 v neveřejném jednání zastavil trestní stíhání německého občana kurdské národnosti, podnikatele Yekty Uzunoglua, který čelí obvinění z vydírání a omezování osobní svobody už devět let. Kopii protokolu o soudním jednání dnes Uzunoglu poskytl ČTK. “Proti rozhodnutí si podám stížnost, protože já chci od samého počátku, aby se soud konal,” uvedl Uzunoglu. Věří, že jedině tak bude očištěno jeho jméno.

Soud koncem září rozhodl, že trestní stíhání je nepřípustné. Podrobné odůvodnění zatím nemá ČTK k dispozici. Z protokolu ale vyplývá, že důvodem nepřípustnosti stíhání je mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána.

Obvodní soud se zatím ke kauze nechce vyjadřovat, protože nemá oficiálně potvrzeno, že zúčastněné strany již rozhodnutí obdržely. O Uzunogluově stížnosti bude rozhodovat pražský městský soud. Stížnost si může podat také státní zástupce.

Skutků se měl Uzunoglu podle žalobce dopustit společně se svými třemi krajany (jejich stíhání soud rovněž zastavil) 8. října 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. Uzunoglu ve vazbě strávil 31 měsíců. Poprvé obžaloba doputovala k soudu v roce 1995, tehdy ale pražský městský soud vrátil případ k došetření. Státní zástupce se odvolal, stanovisko soudu nižší instance potvrdil pražský vrchní soud. Policie totiž nevyslechla důležité svědky. Ti měli podle soudů potvrdit alibi Uzunoglua na dobu spáchání činu – v inkriminované době údajně jednal s prominentními podnikateli v pražském hotelu Diplomat.

V roce 1998 přišla obžaloba na Obvodní soud pro Prahu 4, který chtěl, aby se kauzou zabýval pražský městský soud. Ten to ale nepřijal s tím, že není věcně příslušný. Pražský vrchní soud poté rozhodl, že se případem musí zabývat obvodní soud. Tak se spis dostal na stůl soudci Vítězslavu Rašíkovi, který se pokusil jej předat do Turecka. Tvrdil, že je to účelnější, protože kromě Uzunoglua jsou všechny osoby, které v kauze figurují, Turci. Turecko však odmítlo kauzu převzít a české ministerstvo spravedlnosti koncem srpna soudce o tomto stanovisku informovalo.

Do případu se letos v červnu vložil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský, který kritizoval postup soudu. Vytkl mu například špatnou orientaci v právních předpisech a neznalost justičních instrukcí.

Uzunoglu tvrdí, že se stal obětí komplotu některých českých policejních činitelů a komunistických “ilegálů” žijících v České republice. Původně byl kromě vydírání a omezování osobní svobody obviněn ještě z podvodu, přípravy tří vražd a nedovoleného ozbrojování. Tato obvinění ale byla později stažena. Vyšetřovatel podle Uzunoglua zcela ignoroval například fakt, že podnikatel vyhrál všechny spory u obchodního krajského soudu a trestní stíhání pro podvod proti němu vedl ještě rok poté. Uzunoglu před lety vyhrál spor i s ministerstvem vnitra. Jeho vyšetřovatel totiž zveřejnil informaci o tom, že ukradl pas, ačkoli to nebyla pravda. Úřad se mu musel omluvit.

 Uzunogluovi se omluvil také někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, když v Poslanecké sněmovně odpovídal na poslaneckou interpelaci. Uvedl tehdy, že státní zástupkyně pochybila, když podnikatele obžalovala z nedovoleného ozbrojování. Uzunoglu totiž na zbraně vlastnil zbrojní průkaz, navíc nebyl z trestného činu nedovoleného ozbrojování nejprve obviněn, jak ukládá trestní řád.

Štěpánka Kučerová kš
ČTK, 14. října