Pět let, čtyři měsíce a čtyři dny po zatčení

František Janouch

Nenaučíme-li se pojmenovávat výroky a činy představitelů české justice přesnými slovy, za kterými budou následovat tvrdá potrestání, nezbavíme se nikdy Kocourkova, který panuje v naší justici již léta. Že to není Kocourkov? Jak jinak ale nazvat intriky, vedoucí k odvolávání předsedkyně nejvyššího soudu, nejvyšší státní zástupkyně a náměstka ministra spravedlnosti, faktické propuštění na svobodu odsouzeného katarského prince a dohady kolem toho mezi nejvyššími představiteli justice, útěk podnikatele, hlídaného dvěma tucty policistů, zprávu, že Berdychův gang mohl být zatčen již před šesti lety, skoro pravidelně zveřejňované policejní odposlechy, skandály ve vedení Národního bezpečnostního úřadu, výměny policejních ředitelů…? Nestačí?

Seznam je možno libovolně prodlužovat, omezen je pouze trpělivostí mého čtenáře.

Mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Zadražilová nemluví pravdu, když říká, že „na celkové délce přípravného řízení se odrazil i přístup všech tehdy obviněných, nynějších obžalovaných…Samotné seznámení s výsledky vyšetřování po jeho skončení si s ohledem na postoj obžalovaného Uzunogla vyžádalo lhůtu od 20. ledna do 10. května 1997“. Obvodní soud pro Prahu 4 byl však jiného názoru:

„Lze tedy shrnout, že ačkoliv se nejedná o věc, která by svou složitostí výrazně vybočovala z obvyklého rámce projednávaných trestních věcí, trvá trestní stíhání více než 9 let, přičemž obvinění s výjimkou výše uvedenou celkovou dobu trestního stíhání nezavinili.“( Usnesení Obvodního soudu v Praze 4, ze dne 25. září 2003, sp.zn.:2TII-2002).

Mluvčí Vrchního Státního zastupitelství však také zamlčuje, že obžalobu v této kauze, která „svou složitostí nevybočovala z obvyklého rámce projednávaných trestních věcí“, podal státní zástupce až 19. ledna 2000, tedy pět let, čtyři měsíce a čtyři dny po zatčení podezřelých. Je toto normální?

Důkladný jarní úklid v celé naši justici by se měl uskutečnit ještě před volbami. A kdyby se to nestihlo do voleb, vzhledem k enormnímu množství nahromaděných problémů a skandálů, potom hned po volbách! Ale bude to muset být důkladné gruntování, větší než po malířích a snad i větší než po tisícileté povodni v Praze v roce 2002.

Britské listy, 16.3.2006