Musí se objasnit odpovědnost za případ Yekty Uzunoglua

MÍSTOPŘEDSEDA SENÁTU PETR PITHART (KDU-ČSL):

Skupina osobností obvinila představitele ústavních institucí ze selhání v případu kurdského podnikatele Yekty Uzunoglua. Česká justice tento případ za dvanáct let nedořešila. Vy jste loni v prosinci přijal Uzunoglua na jeho žádost. Proč?

Tento případ sleduji od samého počátku a mám na něj silný názor. Poslanec nebo senátor nemohou dělat nic, než jenom se s tímto člověkem setkat, vyslechnout ho a povzbudit. Krajním angažmá politika je jít mlčky na jednu fázi soudu, což jsem letos udělal. Dal jsem si opravdu velký pozor, abych neřekl ani slovo, dokud to nebude pravomocně odsouzeno. Zákonodárci nemohou zasahovat, což se signatářům nepovedlo.

Z čeho jste usoudil, že jde o podivnou kauzu?

Z toho, co jsem o tom četl, a také ze stanovisek, která pan Uzunoglu poskytoval médiím, jsem věděl, že je to asi nějak jinak. Do toho byly samozřejmě zapleteny zpravodajské služby -určitě staré a možná i nové – to já nevím. Kdyby byl pan Uzunoglu odsouzen, našel bych si způsob, jak se ozvat.

Zaráží vás, že se kauza táhne tak dlouho?

Jistě, je to strašná ostuda. Doufám, že bude zpětně objasněno, jak se do této situace pan Uzunoglu dostal a kdo za to nese odpovědnost.

Jitka Götzová
08.03.2006