Líčení s Uzunogluem opět nezačalo, další termín je v listopadu

Hlavní líčení s německým podnikatelem kurdského původu Yektou Uzunogluem, který čeká na soud bezmála deset let, dnes ani na druhý pokus nezačalo. Obvodnímu soudu pro Prahu 4 se totiž nedaří dostat před trestní senát tři Uzunogluovy spoluobžalované krajany. Soud byl odročen na 30. listopadu.

“Ministerstvo spravedlnosti informovalo, že turecká strana stále neodpověděla, zda se podařilo doručit obsílky,” řekl dnes soudce. Advokáti navíc nejsou se svými klienty v kontaktu, jeden zřejmě již zemřel. “Byl jsem mu osobně na pohřbu v Istanbulu, jeho rodiče jsou negramotní a nenechali ho vyškrtnout z matriky,” uvedl Uzunoglu s tím, že pro český stát by nemělo být problémem si tuto informaci ověřit.

Soudce uvedl, že pokud se obžalovaní nedostaví ani na příští líčení či do té doby nedají souhlas s tím, aby se jednalo bez jejich přítomnosti, vydá na ně mezinárodní zatykač.

Uzunoglu čelí od října 1994 spolu se svými třemi krajany obvinění z vydírání a omezování osobní svobody. Skutků se podle obžaloby dopustili na Gürkenu Gönenovi, který v Česku podnikal pod falešným jménem Göksel Otan. Uzunoglu ve vazbě strávil 31 měsíců. Poprvé obžaloba doputovala k soudu v roce 1995, tehdy ale pražský městský soud vrátil případ k došetření. Od té doby si spis předalo několik institucí, ve hře byla i snaha dostat kauzu za hranice ČR, do Turecka.

Obvodní soud pro Prahu 4 nakonec loni v září rozhodl, že stíhání Uzunoglua je nepřípustné, protože trvá příliš dlouho. To se však nelíbilo ani Uzunogluovi, ani žalobkyni. Státní zástupkyně namítla, že prodlevy nezavinili, Uzunoglu věří, že jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno. Líčení bylo nařízeno poprvé v červnu, přišel ale jako dnes jenom Uzunoglu.

ČTK
24.8.2004