Kurdský lékař Uzunoglu uspěl u soudu

Autor: ČTK

10.09. 21:44

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu, který byl na konci července zproštěn obžaloby z vydírání a mučení, v pondělí u soudu zaznamenal další vítězství. Cizinec Gürken Gönen, jenž byl podle obžaloby Uzunogluovou obětí, se má lékaři omluvit a zaplatit mu částku 250 tisíc korun za urážku na cti. Vyplývá to z rozsudku Krajského soudu v Praze. 

Gönen se má Uzunogluovi písemně omluvit za to, že ho označil za krutého mafiána a pachatele závažných trestných činů. Zároveň musí na vlastní náklady tuto omluvu uveřejnit v novinách a zaplatit náklady soudního řízení.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému vrchnímu soudu. 

Případ Uzunoglu se vlekl téměř 13 let. Gönen tvrdil, že ho kurdský lékař a další tři lidé v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní.

Obvodní soud původně Kurdovi letos v březnu uložil podmíněný trest dva roky vězení se zkušební dobou na pět let, odvolací soud ale v červenci rozsudek zrušil a lékaře osvobodil. 

Uzunoglu věří, že za jeho zatčením stáli lidé, kterým překážel svými obchodními aktivitami. Lékaře se během soudního řízení zastala řada významných osobností i Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. V roce 2006 se Uzunoglu stal laureátem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost. Kvůli dlouhému trvání procesu držel jedenáct dní hladovku, ke které se přidal i bývalý prezident Václav Havel.

Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek