Je dobře, že o svém případu nemlčíte

Yekta Uzunoglu 

Obdivuji Vás, pane doktore, za to, co jste udělal pro svůj kurdský národ. Psal a publikoval jste knihy o genocidě Kurdů, vydal poradce pro kurdské ženy v Německu, připravil kurdskoněmecký slovník… Pak jsme Vás u nás, v ČR, již „po vládě komunistů“ zavřeli, prý za to, že jste mučil a chtěl zavraždit tureckého občana, který byl „náhodou“ spolupracovníkem naší policie. Absurdní. I proto se za Vaše propuštění angažoval Český helsinský výbor.

Tím, že nyní žádáte od našich soudů veřejnou omluvu za to, že jste byl v Česku l994 -l997 držen ve vazbě a nyní až po jedenácti letech zproštěn zcela obvinění, nás učíte demokracii. Kdybych tyto zprávy neměla potvrzené, nevěřila bych tomu. Váš příběh je jak z nějakého komiksu. Vás, lékaře, občana SRN, který vystudoval kdysi v této zemi, obvinil turecký občan z mučení a pokusu o vraždu. Když se to neprokázalo, tak Vás u našeho soudu zase obviní z pašování zbraní a drog.

Jste tři roky ve vazbě, píšete na všechny strany, naše soudy mlčí a Vy sedíte dál. Možnost stavět podnik někde u Ankary, kterou jste zprostředkovával pro českou firmu, získal již někdo jiný, takže na další Vaší vazbě po třech letech již neměla tato mafie zájem. Původní svědkové zmizeli někde v cizině či svoje výpovědi odvolali, a tak jste zase na svobodě. Naše soudy si myslí, že můžete být rád, že nejste již přivázán k ústřednímu topení a budete mlčet.

Oceňuji, že nemlčíte a svůj případ připomínáte. Tím pomáháte i našim občanům.

 

JIŘINA ŠIKLOVÁ

Lidové noviny, 9. února 2006