Havel se symbolicky připojuje k hladovce na podporu Uzunoglua

22.03.2007 – 14:59, autor: ČTK.

Praha – Bývalý prezident Václav Havel se symbolicky připojuje k jednodenní solidární hladovce na podporu kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua. Ten protestuje kvůli dlouhotrvajícímu soudnímu procesu v jeho případu. Uzunoglu se podle obžaloby v roce 1994 podílel na mučení a bití dvou Turků. Uzunoglu to popírá.

Václav Havel vyjadřuje podporu a symbolicky se připojuje k hladovce, řekl dnes ČTK Havlův tajemník Jakub Hladík. Soudy se táhnou od roku 1995 až do současnosti. Německý podnikatel kurdského původu Uzunoglu ale tvrdí, že se ničeho nedopustil a že jde o spiknutí, za kterým stojí jeho bývalá obchodní konkurence.

Uzunogluovi příznivci ho podporují buď solidární hladovkou nebo podpisem otevřeného dopisu “Žalujeme”. Jeho text je zveřejněn na internetové stránce www.uzunoglu.info.

K solidární hladovce se od pondělí připojí herec a režisér Břetislav Rychlík. “Je to nesmírně alarmující a ostudný jev a selhání české justice,” řekl dnes ČTK. Dopis podepsal mimo jiné i herec, režisér a scenárista Zdeněk Svěrák. Podle Svěráka je významné, že Uzunoglu po letech strávených u soudů nepřestal usilovat o očištění svého jména. Poukázal na to, že Uzunoglu strávil ve vyšetřovací vazbě více než 2,5 roku. “Je to hanebné,” dodal Svěrák.

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu zahájil hladovku už minulé úterý. Podle svých slov chce, aby kauza skočila v přiměřené lhůtě a byli potrestáni lidé, kteří se proti němu údajně nejvíce provinili. Za hlavní viníky údajného bezpráví považuje soudce Vítězslava Rašíka, Jana Horáka a Josefa Opavu, kteří se v roli policistů podíleli na jeho zatčení, a Turka Gürkana Gönena alias Göksela Otana, který u soudu v minulosti vypověděl, že se Uzunoglu podílel na jeho mučení.

Kurd viní policisty i soudy, že s ním zacházeli nekorektně a neprofesionálně. Byl prý vystaven fyzickému mučení, trýznění a psychickému teroru. Některé policisty, kteří měli jeho případ na starosti, viní ze spiknutí. Rašíka obviňuje z úmyslného protahování řízení. Svědek Gönen podle Uzunoglua záměrně lže.

Soudce Rašík obvinění z průtahů už dříve odmítl a řekl, že je způsobilo čekání na výslechy svědků z Turecka. Soud podle Rašíka o jejich výslech požádal loni v srpnu, kvůli turecké straně ho ale bylo možné naplánovat až na letošní únor. Svědci z Turecka se ale nakonec k soudu nedostavili. Podle Rašíka je nyní dokazování kompletní, přičemž státní zástupce i obžalovaný se prý shodli, že postačí čtení listinných důkazů a čtení výpovědí z přípravného řízení. Rašík také řekl, že druhý den únorového líčení mohly být čteny závěrečné řeči. Uzunoglu se ale ze zdravotních důvodů omluvil.

Líčení s Uzunogluem bude pokračovat 27. března. Podle Uzunoglua se k solidární hladovce připojilo, nebo připojí již téměř sto lidí. Bývalý policista Josef Opava, který Kurda zatýkal, sedí ve vazbě v souvislosti s kauzou údajného gangu Davida Berdycha.