Deset let stíhaný Uzunoglu si stěžuje ve Štrasburku

Již téměř deset let čelí německý podnikatel kurdského původu Yekta Uzunoglu spolu se svými třemi krajany obvinění z vydírání a omezování osobní svobody. Soudního projednávání svého případu se ale dosud nedočkal. Zažaloval proto Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Informaci poprvé přinesly úterní Lidové noviny a včera ji Uzunoglu potvrdil i Právu.
“Žalobu ke štrasburskému soudu, ve které si stěžuji na průtahy, jsem podal toto pondělí. Po českém státu žádám omluvu a finanční odškodnění,” řekl Uzunoglu Právu. Vysouzené peníze chce Uzunoglu podle svých slov věnovat Českému helsinskému výboru. O tom, že uspěje, nepochybuje.
“I Obvodní soud pro Prahu 4 vloni na podzim mé stíhání zastavil jako nepřípustné s odůvodněním, že trvá již příliš dlouho,” vysvětlil. Proti tomuto rozhodnutí se ale odvolali jak Uzunoglu, tak státní zástupkyně Blanka Valsamisová a pražský městský soud je zrušil.
Obvodní soud pro Prahu 4 se proto kauzou bude muset konečně zabývat, byť úterní Lidové noviny informovaly o opaku. Soudní jednání bylo nařízeno na 25. června.
Uzunoglu, který léta bojoval o to, aby mohl předstoupit před soud a mohl očistit své jméno, ale tento fakt nijak nevítá.
“To hlavní líčení nepřinese nic. Nikdo totiž nemá zájem o to, aby se ta věc před soudem skutečně objasnila. Už před několika lety jsem soudu sdělil, že jeden ze spoluobžalovaných je mrtev, ale soud si tuto informaci nebyl schopen ověřit,” tvrdí.
Jak dále řekl Právu, další ze spoluobžalovaných žije na Kypru, třetí je invalidní a žije v Turecku. “Na soud tedy určitě nikdo z nich nepřijde, soudce bude jednání stále odročovat a já nikdy nebudu moci mluvit k věci a všechno objasnit,” říká Uzunoglu.
Podle obžaloby měl on a jeho tři krajané 8. října 1994 týrat a vydírat svého dalšího krajana, Gürkena Gönena, který v Česku podnikal pod falešným jménem Göksel Otan.
Kromě toho byl Uzunoglu obviněn i z podvodu, přípravy tří vražd a nedovoleného ozbrojování, všechna tato obvinění ale byla později stažena.
Uzunoglu, který před lety strávil 31 měsíců ve vazbě, vždy všechna obvinění odmítal. “Ve chvíli, kdy jsem měl týrat Gönena, jsem byl na jednání s prominentními českými podnikateli v hotelu Diplomat. Potvrdit to mohou jak oni, tak i samotný šéf hotelu,” řekl Právu.

Ivana Cihlářová
05.05.2004