ČT se musí omluvit muži, kterého nazvala mafiánem

[PRAHA,15. ledna] – Česká televize (ČT) se musí omluvit podnikateli Yektovi Uzunogluovi a vyplatit mu 100.000 korun za to, že ho na svých internetových stránkách nazvala mafiánem. Rozhodl o tom dnes občanskoprávní senát pražského městského soudu.

Uzunoglu po veřejnoprávní televizi požadoval původně omluvu a milion korun.

“Ze žádných důkazů nebylo prokázáno, že by žalující mohl být označen za mafiána, na druhou stranu svým chováním významně přispěl k medializaci případu,” prohlásil soudce Martin Velehrach.

Zástupci České televize se zatím nevyjádřili, zda se proti rozsudku odvolají k vrchnímu soudu.

Uzunoglu byl v případu vydírání shledán nevinným

Obvodní soud pro Prahu 4 v neveřejném jednání zastavil v říjnu trestní stíhání německého občana kurdské národnosti, podnikatele Yekty Uzunoglua, který čelí obvinění z vydírání a omezování osobní svobody už devět let.

“Proti rozhodnutí si podám stížnost, protože já chci od samého počátku, aby se soud konal,” uvedl Uzunoglu. Věří, že jedině tak bude očištěno jeho jméno.

Soud koncem září rozhodl, že trestní stíhání je nepřípustné. Podrobné odůvodnění zatím není k dispozici. Z protokolu ale vyplývá, že důvodem nepřípustnosti stíhání je mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána.

Obvodní soud se zatím ke kauze nechce vyjadřovat, protože nemá oficiálně potvrzeno, že zúčastněné strany již rozhodnutí obdržely. O Uzunogluově stížnosti bude rozhodovat pražský městský soud. Stížnost si může podat také státní zástupce.

Skutků, za které byl stíhán, se měl Uzunoglu podle žalobce dopustit společně se svými třemi krajany (jejich stíhání soud rovněž zastavil) 8. října 1994 na Gürkenu Gönenovi, který v ČR podnikal pod falešným jménem Göksel Otan.

Uzunoglu ve vazbě strávil 31 měsíců. Poprvé obžaloba doputovala k soudu v roce 1995, tehdy ale pražský městský soud vrátil případ k došetření. Státní zástupce se odvolal, stanovisko soudu nižší instance potvrdil pražský vrchní soud. Policie totiž nevyslechla důležité svědky. Ti měli podle soudů potvrdit alibi Uzunoglua na dobu spáchání činu – v inkriminované době údajně jednal s prominentními podnikateli v pražském hotelu Diplomat.

V roce 1998 přišla obžaloba na Obvodní soud pro Prahu 4, který chtěl, aby se kauzou zabýval pražský městský soud. Ten to ale nepřijal s tím, že není věcně příslušný. Pražský vrchní soud poté rozhodl, že se případem musí zabývat obvodní soud.

Tak se spis dostal na stůl soudci Vítězslavu Rašíkovi, který se pokusil jej předat do Turecka. Tvrdil, že je to účelnější, protože kromě Uzunoglua jsou všechny osoby, které v kauze figurují, Turci. Turecko však odmítlo kauzu převzít.

Do případu se letos v červnu vložil tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský, který kritizoval postup soudu. Vytkl mu například špatnou orientaci v právních předpisech a neznalost justičních instrukcí.

Uzunoglu tvrdí, že se stal obětí komplotu některých českých policejních činitelů a komunistických “ilegálů” žijících v České republice. Původně byl kromě vydírání a omezování osobní svobody obviněn ještě z podvodu, přípravy tří vražd a nedovoleného ozbrojování. Tato obvinění ale byla později stažena.

Vyšetřovatel podle Uzunoglua zcela ignoroval například fakt, že podnikatel vyhrál všechny spory u obchodního krajského soudu a trestní stíhání pro podvod proti němu vedl ještě rok poté. Uzunoglu před lety vyhrál spor i s ministerstvem vnitra. Jeho vyšetřovatel totiž zveřejnil informaci o tom, že ukradl pas, ačkoli to nebyla pravda. Úřad se mu musel omluvit.

Uzunogluovi se omluvil také někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, když v Poslanecké sněmovně odpovídal na poslaneckou interpelaci. Uvedl tehdy, že státní zástupkyně pochybila, když podnikatele obžalovala z nedovoleného ozbrojování.

CTK/Tiscali