Česká justice – hanba na pokračování

2.4.2007

Státní zástupce a soudce prý byli hanebně podvedeni, když jim vnitráčtí špehové podstrčili 46 telefonních čísel k žádosti o odposlouchávání osmi vytipovaných osob, dozvěděli jsme se z útrob nejskandálnější odposlechové aféry posametového času. Služebníci spravedlnosti prý nemohli tušit, že v Česku pořád ještě každý nemá pět telefonů, a tak je ani nenapadlo ten podfuk prověřit, přestože to mají v popisu práce. Prostě pod tu »formalitu« bouchli štempl a s pocitem dobře vykonaného díla, pardon, poslání, šli na kafe. Blbější výmluvu těžko pohledat i v českém postkomunistickém chlívku.

Jsem teď velmi zvědav, kdo podvedl Obvodní soud pro Prahu 4, který po více než dvanácti letech(!) průtahů vynesl vůbec první rozsudek nad kurdským lékařem a podnikatelem Yektou Uzunoglu. Tento muž, původně obviněný z přípravy dvou vražd, týrání, omezování osobní svobody a podvodu, který si už odseděl 31 měsíců ve vyšetřovací vazbě, odešel minulý čtvrtek ze soudní síně s podmínečným dvou- letým trestem kriminálu s odkladem na pět let. To proto, že mezitím přestal být potenciálním vrahem a také ostatní »důkazy« se žalobcům postupně drolily pod rukama jako seschlé kravské lejno, až zůstalo u dosti vratkého obvinění z toho týrání.

Nemám samozřejmě po ruce trestní spis doktora Uzunoglu, a i kdybych měl, musel bych být cosi jako Paroubek, tedy pověřenec boží, abych spravedlivě rozlouskl právnický oříšek, s nímž si více než dvě postkomunistické pětiletky neví rady slavná česká justice. Snad si ale mohu dovolit aspoň špitnout, jaký dojem na mě prapodivné »rozuzlení« kauzy Uzunoglu dělá: jako kdyby obvodní soud čtvrtého pražského obvodu angažoval chytrou horákyni v mimořádně špatné formě. Nebo ještě lépe jako manévr trhovkyně přistižené při prodeji shnilého ovoce – když se vám moje zboží nezdá, dám ho za polovic, hlavně si ho kupte a buďte zticha.

Kdyby byl Yekta Uzunoglu padouch, za jakého jsme ho měli mít, byl by podmíněný trest výsměchem spravedlnosti, ba povzbuzením pro profesionální gaunery, jimž je kruté násilí běžným způsobem zločinecké obživy. Jestliže mu nelze přišít nic z toho, zač byl 12 let šikanován, aspoň mu nadělíme flastr symbolický, který si už beztak de facto odpykal. Protože osvobozující rozsudek by znamenal přiznání, že česká spravedlnost nefunguje, že je buď paralyzována neschopnými žalobci a soudci, nebo je to prodejná děvka kdykoliv a komukoli k službám.

Doktor Uzunoglu se už dlouho jeví slušným Čechům jako oběť skutečných zločinců, na níž si pochutnávají spiklenci z podnikatelsko-estébáckého podsvětí. Jsou si tím jisti lidé z Amnesty International, ale také senátor Jaromír Štětina, exprezident Václav Havel, který se dokonce připojil k solidární hladovce za Uzunoglovo osvobození, a další chartisté. Až jejich stanovisko potvrdí i Evropský parlament a štrasburský soud pro lidská práva, pak i my ostatní budeme mít jistotu, že se máme zač stydět, když se řekne česká justice.

-zap-