UKONČENO

Na začátku vrah a vyděrač, po třinácti letech nevinný člověk. Takový je příběh Yekta Uzunoglua. Přečtěte si odpovědi kurdského lékaře a podnikatele na vaše dotazy ohledně případu, který se vyznačoval špatnou prací české policie a justice, 7. srpna ve 13:00.

 

 

Zodpovězené otázky

 

OTÁZKA (6.8.2007 13:58) Karel

 Dobrý den pane Uzunoglu. Nemyslíte, že srovnávat Váš případ s Dreyfusem je trochu nepřiměřené? Myslím, že takové srovnání by se spíše hodilo na případ bývalého politického vězně Vladimíra Hučína.Co Vy na to?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:09)

 Tyto úvahy jsou mě cizí. Vnímám je jako sociální masturbaci na úkor neštěstí druhých. Tak jak jsem poznal pana Hučína určitě podobné úvah nemá a já též ne. Takový luxus si nemůžeme ani dovolit. Jinak by to vypadalo jako hádka osob nacházejících se v koncentráku, jak to známe z novodobých dějin. Věcně, když mám citovat včerejší email advokáta pana Hučína dr. Hulíka: “Sledoval jsem po celá léta váš boj, který byl podobný boji mého klienta Vladimíra Hučína. Vy jste ale musel bojovat déle, také jste byl déle ve vazbě a vůbec měl jste to mnohem horší. Váš případ je snad největším bezprávím a úletem orgánů trestního řízení u nás v Čechách.” A analogie k Dreyfusovi má jiný a významný důvod, a sice, Dreyfus byl Židem ve Francii a já Kurdem v Čechách, kdežto Hučín je Čechem ve své zemi.

OTÁZKA (6.8.2007 14:02) Jiří Sládeček

 Vážený pane doktore! Jak je možné, že Vaše řízení trvalo tak dlouhou dobu? Mohl by jste uvést příčiny? Jak se k Vám chovali policisté a ost. orgány činné v tr. řízení? Jak si celé počínání org. činných v tr. řízení vysvětlujete, vidíte někoho v pozadí?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:12)

Trvalo to tak dlouho, protože nechtěli skončit včas. Kdyby bývali toto skončili před pěti či deseti lety, pak by museli oprávněně začít trestně stíhat policisty, státní zástupce, kteří za to nesou odpovědnost. To vše je nyní již promlčené. Od samého počátku se chovali jako esesáci. Pokud se týká pozadí již léta sděluji, že toto bylo na objednávku mých obchodních konkurentů.

OTÁZKA (6.8.2007 14:02) vtipoň

Proč jste Vy a Váš obhájce dělali při řízení obstrukce? Nemůžete si pak za prodlužování procesu sami? A skákání do řeči soudci a svědkům … csss, csss …. turecké mravy …

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:18)

Toto je otázky, jak se domnívám, pana Jemelíka. Mimochodem dle záznamu ministerstva vnitra čtyřnásobného agenta StB. Upozornit soudce a vyzvat ho, aby dodržel zákony, ke kterým je vázán, tento estébák interpretuje jako obstrukci. Já se domnívám, že doba, kdy obviněný má jenom poslušně kývat bezpráví, je nezvratně pryč. Co se týče xenofobní a rasistické narážky na turecké mravy; je to jenom znakem slaboduchosti autora. Odkdy estébáci uctívají mravnost. Apropo já nejsem ani Turek.

OTÁZKA (6.8.2007 15:02) R.

Dobry den! Vasi kauzu nesleduji, ale zpetal bych se na neco jineho. Jak se divate na snahu Turecka vstoupit do EU? Podporujete ji? Co si o tom myslite z politicko/nabozensko/kulturniho hlediska? A jak je to s podporou vstupu do EU u vas? (Jen na okraj: Ja byl v Turecku coby turista v roce 1998 a byl jsem z nej nadseny, ale situace se stale vyviji a meni…)

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:22)

Rozhodně snahy vstupu Turecka do EU podporuji za předpokladu, že Turecko svoje zákony přizpůsobí k těm evropským a začne konečně respektovat důsledně základní lidská práva Kurdů a jiných menšin. Turecko má co dávat. Je zcestné si myslet, že v zemi žijí jenom Turci. Všichni Kurdové, Arménci, Židé a křesťané žijící v Turecku podporují vstup do EU již kvůli svým vlastním zájmům, aby konečně mohli žít bez strachu před bezprávím ze strany většinové turecké společnosti.

OTÁZKA (6.8.2007 15:05) R.

Dovolim si jeste jednu otazku. Jak je to s Kurdy v Turecku? Myslim, ze se toho u nas moc nevi (i ja jsem ten pripad). Muzete aspon strucne objasnit nejake historicke pozadi problemu, jeho soucasny stav a jak se k nemu stavi Kurdove samotni a jak turecka vlada a majoritni spolecnost? Dekuji.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:27)

Jedná se o naprosto dva odlišné národy. Kurdové žili a žijí již tisíce let na Středním východě. Kdežto Turci přišli do oblasti Anatolije z asijských stepí teprve v 12. a 13. století. Kurdové mluví jazykem patřícím do indoevropské jazykové skupiny. Kdežto turečtina patří do ugrofinské jazykové skupiny. Jinými slovy kurdština je bližší k češtině než k turečtině. I morální kodex je naprosto odlišný. Kurdové mají společenský kodex národa, který je usazen na jednom místě, kdežto Turci mají kodex národa kočovného.

OTÁZKA (6.8.2007 15:10) R.

A jeste do tretice :-). Pokud vim, islam nehlasa zadne nasili, ale naopak toleranci. O co se tedy opiraji fundamentaliste? Soudim, ze to je nejake prekrucovani Koranu… A da se nejake procentualne vyjadrit pocet fundamentalistu mezi muslimy? Jak s nimi bojuji “pravi” nefundamentalisticti muslimove? Dekuji

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:29)

Fundamentalismus není vlastnost islámu. Podobné jevy dějiny znají u každého náboženství, připomínám jenom inkvizice u křesťanů. Bohužel, se najde vždy někdo, kdo náboženství zneužije. Nejefektivnějším bojem proti fundamentalismu je šíření tolerance.

OTÁZKA (6.8.2007 15:23) Jan Novák, Náchod

Představme si adekvátní situaci: V Turecku byl nalezen fyzicky mučený člověk, který by uvedl, že byl týrán a vydírán majitelem firmy. Atd. atd. Mám dvě otázky: 1/Za kolik DNŮ by skončil soudní proces? 2/Jakým způsobem se v Turecku provádí popravy?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:33)

Narážíte asi na tento případ. Žádný mučený člověk ve skutečnosti nalezen nebyl. Byla to součást policejní inscenace. V Turecku by rozhodně proces rozhodně netrval 13 let. V Turecku se už dlouho nepopravuje, paragraf trestu smrti byl zrušen již před několika lety. Poslední exekuci v zemi provedli, pokud vím, v roce 1973 a to oběšením.

OTÁZKA (6.8.2007 16:18) Brana

Jste ochoten a smite vysvetlit a pojmenovat ekonomickomocenske propojeni osob, kterym jste svou cinnosti stal v ceste? Paklize ne udejte duvody. Vas pripad pusobi jinak velmi decimujicne na sebeduveru eticky orientovanych obcanu.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:37)

Toto říkám již třináctým rokem. A to již ve vazbě. Podívejte se, 31. 8. 1994 v mé kanceláři mě neočekávaně navštívil poslední Husákův ministr zahraničních věcí, který mě “radil”, abych se přestal se angažovat v oblasti energetiky. Druhý den, tj. 1. 9. 1994, se stal ředitelem pobočky Škoda Export v Ankaře. O třináct dní později jsem byl zatčen způsobem jako z akčních filmů.

OTÁZKA (6.8.2007 17:00) Jiri Vanek

gratuluji jmenem Spolecnosti slusnych krajanu. Co si myslite o Kauze Hucin?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:38)

Vnímám pana Hučína jako rytíře.

OTÁZKA (6.8.2007 19:40) DEDEK

 VÁŽENÝ PANE,VY JSTE SE SOUDIL 13-LET!ZANECHAL TENTO SOUDNÍ PROCES NA VÁS NĚJAKÉ PSYCHICKÉ NÁSLEDKY? MYSLÍTE SI, ŽE ČESKO JE PRÁVNÍ STÁT? PROČ SE PTÁM. JÁ SE SOUDIL OD ROKU 1992 DO ROKU 2005 A TO JIŽ S JEDNÍM PRAVOMOCNÝM ROZSUDKEM VE VĚCI SAMÉ Z ROKU 1996! JEDNALO SE SICE POUZE O RENTU PO TĚŽKÉM PRACOVNÍM ÚRAZU, ALE SOUDCE Z TÉTO JEDNODUCHÉ ZÁLEŽITOSTI UDĚLAL ŠÍLENÝ SOUDNÍ PROCES ,JENŽ DODNES ZANECHAL NA CELÉ MÉ RODINĚ PSYCHICKOU ÚJMU! NAVÍC I MÁ FINANČNÍ ÚJMA DOSAHUJE NĚKOLIKA MILIONŮ! BOHUŽEL, PROTI SVÉVOLI SOUDCE JE V ČESKU OBČAN ÚPLNĚ BEZMOCNÝ , AŤ JIŽ SI STĚŽUJE KDEKOLIV! JÁ OSOBNĚ DNES TVRDÍM ,A TO VEŘEJNĚ, ŽE ČESKÝ STÁT JE ÚŘEDNICKOSOUDNÍ DIKTÁTORSKÝ STÁT ,KDE NENÍ NOUZE ANI O PSYCHICKÝ TEROR A POMSTYCHTIVOST ZE STRANY NĚKTERÝCH SOUDCŮ! MÁTE PO SVÝCH ZKUŠENOSTECH S ČESKOU JUSTICÍ TAKY PODOBNÝ NÁZOR? V.DEDEK@CENTRUM.CZ

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:40)

Snažil jsem se, aby mě to netraumatizovalo. Kdybych si to připouštěl, tak by byli vítězem oni. Tu radost jim neudělám. A rozhodně si nemyslím, že Česko je právní stát. Vládne tady právní marasmus. Mám stále obavy, že to co potkalo mě, se může stát každému z nás. A věřte mi, vím, o čem mluvím.

OTÁZKA (6.8.2007 21:22) M.Leuze

Vázený pane doktore, i já mám s ceskou netávislou justicí spatné zkusenosti. Bývalý agent StB MUDr. Josef Pomajbík si vymyslel, ze jsem o nej zavadil autem a zranil ho. Nejdríve dopravní policie ze Zdáru nad Sázavou zmanipulovala protokol ve prospech agenta StB, pak prisluhovac Kutil z MÚ Nové Mesto n/M mne odsoudil k pokute 5000CZK. Jste téz toho názoru, ze v Cesku je právo na strane estébáckých gauneru?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:41)

Určitě není právo na straně spravedlnosti. Mám pocit, že právo ke spravedlnosti se vzdaluje více než v době totality.

OTÁZKA (6.8.2007 22:34) dotaz na posledni fazi

Jaky je Vas nazor na osobu statniho zastupce Jeziorka, ktery se do posledni chvile snazil o Vase potrestani, ac mu muselo byt jasne, ze nejsou zadne dukazy? Je tak nekomepetentni nebo tak amoralni? Kolik mu je priblizne let?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:43)

Já si myslím, že je to ubožák. Ale je to tragédie tohoto státu, že jako žalobci působí tyto osoby. Tato země a právo by si zasloužili jak morálně tak věcně lepší lidi, než je Jeziorek.

OTÁZKA (6.8.2007 22:52) zneuziti pravomoci ver. cinitele

Proc ted nepodate jedno kompletni trestni oznameni na zneuziti pravomoci verejneho cinitele, pocinaje tim 1. vysetrovatelem – estebakem a jeho manzelkou – prokuratorkou, a konce prokuratorem Jeziorkem a soudcem Rasikem? Jeji jednani za sametu je analogii jednani prokuratora a soudce Vase ci prokuratorky Brozove – Polednove v padesatych letech!

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:46)

Valná část již je bohužel promlčena. A pokud se týká soudců, promlčecí lhůta pro jejich zločiny jsou pouze dva roky.

OTÁZKA (6.8.2007 22:57) Bezvýznamný občan ČR

Jako většina se ve Vašem případě neorientuji, ale věřím osobnostem, kteří Vám vyjádřili podporu, že jste se ničeho, z čeho jste byl obviněn, nedopustil. Prosím, abyste České republice (jejím institucím) odpustil, na cestě ke skutečné demokracii ještě musíme urazit kus cesty.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:48)

Vy se nemusíte omlouvat za zločiny spáchané některými příslušníky policie, státního zatupitlství a soudců. Stále věřím, že v této zemi je těch slušných občanů neúměrně více.

OTÁZKA (6.8.2007 23:35) ad minister Johannes

Vasi kauzou prochazi (pomerne neviditelne) posledni totalitni ministr zahranici Johannes, pote velvyslanec v Turecku a soucasne reprezentant nejake odnoze SkodaExportu. Ministr zahranici byl v nomenklature KGB, a mel samozrejme ruzne vazby na puvodni vnitro. Objevil se u soudu aspon jako svedek? Nebo ma totalni imunitu i dnes? Podate na nej trestni oznameni?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:51)

Bohužel, totalitní imunitu doslova má. Přesto, že jsme ho navrhovali jako svědka, nikdo ho nevyslýchal ani přípravném řízení, ale ani za několik let travjícího soudního řízení. V celém trestním spisu je jenom jeden jediný policejní záznam, kde vyšetřovatel Vlček v roce 1995 uvádí: Zavolal jsem do Ankary panu Johannesovi, zda s tím případem má něco společného. Říkal mi, že ne.” To je vše.

OTÁZKA (7.8.2007 6:07) vlasta

Vážený pane doktore- jako občanka tohoto státu se Vám omlouvám za neskutečnou ujmu ! Prosím ale aby jste se bránil- lidé, kteří Vám tuto ujmu zpusobili se musí za svuj at umysl nebo nekompetentnost zodpovídat. Pokud k tomu nedojde- nikdy nenastane očista naší policie a hlavně soudnictví- tak strašlivě prolezlé bolševickou mafii. Jaký máte názor – jak o Vašem případup deníky

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:54)

To není otázka jednotlivce ale systému. Pokud se nezmění, tak těch jednotlivců se zločineckými sklony ve státní správě bude přibývat. Proto je třeba bpjovat, aby došlo ke změnám v legislativě, a také aby ta legislativa byla řádně aplikovaná tak jako například v Německu nebo Rakousku. Pokud se týká médií, bohužel, se nechala manipulovat policií.

OTÁZKA (7.8.2007 8:51) ponekud 50. leta

Jaky trest pro Vas pozadovala ta posledni statni zastupkyne? Jaky je rozdil mezi ni a treba Urvalkem, kdyz oba jsou ochotni ve ”vyssim zajmu” hnat pred soud nevinneho cloveka, o kterem proste ze spisu musi vedet, ze je nevinny. Vas ted naposledy uz chteli odsoudit jen proto, aby erar neztratil tvar.Mel jste nakonec kliku na solidni soudkyni.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:56)

Státní zástupce požádal trest v délce vazby (2 a půl roku) a to v rozporu s platnými právními normami ČR jen protom, aby stát náhodou nemusel zaplatit za svoje pochybení.

OTÁZKA (7.8.2007 8:55) pesimista

I kdyz Vam blahopreji k tomu, ze je to prisernost konecne za Vami, tak celkove mi z toho je na nic. Pokud byste shodou okolnosti nemel zname mezi dizidenty, tak by Vad nakonec nejak uznal vinnym a mozna byste i sedel bez sance na napravu. Muj odhad je, ze to bylo tak na 40%, ze z Vas mohl byt druhy Kajinek. Clovek, u ktereho neni jistota ve spravnost rozsudku – a sedi.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 13:59)

Bohužel, vám musím dát za pravdu. Jsem přesvědčen, že kdybych neměl tolik důvěrných přátel, jak zde v ČR ale i v celé Evropě, už dávno by mě odsoudili, a to aniž by měli jakoukoli oporu v právu. A to je to, co mě stále straší, že se to může stát každému z nás.

OTÁZKA (7.8.2007 9:04) uloha spolku Salamoun

Jaky je Vas nazor na roli spolku Salamoun ve Vasem pripade? Prvne Vas mirne podporoval, pak naopak Vasi kauzu zpochybnoval, napadal taktiku Vaseho obhajce, zastaval se soudce, nakonec kritizoval dizidenty, vcetne Janoucha i Havla (toho oznacil za pomyleneho). Dost me to matlo, neb jsem si rikal, ze snad do veci vidi, ale byla to od nich spis medvedi sluzba.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:06)

Na spolku Šalamoun mě doporučil jeden starý přítel. Já je kontaktoval, chtěli podklady. Poté se začali angažovat. Jednoho dne pan Jemelík mě sdělil “svůj sazebník”, tím jsme pochopil, že se jedná o živnost nikoli o dobročinnou činnost. A to byl důvod, proč jsem se začal zajímat o pana Jemelíka z tohoto spolku a s hrůzou jsem zjistil mimo mnoho jiných podivných aktivit, že byl mnohonásobným agentem StB. Poté jsem se spolkem přerušil jakýkoli kontakt. Poté jsem se dověděl, že se spojili, jak se soudcem Rašíkem tak ale i s tím tureckým komunistickým ilegálem vstupující v mé kauze jako hlavní poškozený a svědek. On patrně na jejich sazebník přistoupil, proto ho asi hájí tak vehementně.

OTÁZKA (7.8.2007 9:29) jak z toho ven

Co soudite o nazoru, ze statni zastupci i soudci by meli byt ustanovovani na dobu urcitou, a pokud by meli procento zmasenych kauz vetsi nez nejaky prah, tak by se jim kontrakt neprodluzoval. Zmasena kauza by byla, ze soud nizsi instance sice odsoudil, ale soud vyssi instance odsouzeneho oznacil za nevinneho.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:08)

Spíš si myslím, že by mělo být změněno složeníé kárného senátu soudců a státních zástupců. Za druhé by měla být jejich trestní odpovědnost stejná jako u každého občana. Za třetí, měli by osobně zodpovídat za svoje chyby tak jako každý z nás.

OTÁZKA (7.8.2007 10:31) skeptik

Spravedlnost vyhrava tak na 30% – Hucin vyhral v prvnim kole, Vy az v druhem, Roztocil dostal v prvnim kole 13 let a odvolani zatim stoji, Kajinek zkusil vsechno a sedi dal. A to jsou medialne zname kauzy. Jake hadate procento nevinnych mezi vezni ve vykonu trestu? Obavam se, ze bude dvojciferne.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:10)

Podle mne to je určitě více než 10 procent.

OTÁZKA (7.8.2007 10:41) Jekyl

Naznacoval Vam nekdy behem vysetrovani nejaky cinitel, ze za tucnejsi obalku by se dalo neco s veci udelat? Nevylucoval bych, ze ve vazbe Vas drzeli tak dlouhou proto, ze jste byl movity. Normalne se z vazby na dobu do soudu pousti po par mesicich, a nekdy i vrazi.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:11)

Myslím si, že jsem měl tak neústupný postoj, že se ani neodvážili mi nějaký úplatek nabídnout. Proto jsem byl podroben takovému krutému zacházení po celou tu dobu..

OTÁZKA (7.8.2007 11:00) Lešek

Dobrý den. Zmiňujete se o policistech, kteří účelně manipulovali Váš případ. Konkrétně jste mluvil o Josefovi Opavovi. Čím se proti Vám provinil? Pojmenujte, prosím, i další konkrétní policisty, o kterých se domníváte, že ve vyšetřování postupovali nesprávně. Máte o nich nějaké informace, co v současné době dělají? Díky.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:14)

Těch je mnoho. Třeba kpt. Vlček, pplk. Mareš a mnoho dalších. Co se týče Opavy. Tento policista mě neadekvátně brutálním způsobem zatknul a následně s kpt. Janem Horákem mě svázali k žhavému ústřednímu topení a hodiny mě mučili.

OTÁZKA (7.8.2007 11:32) Hugo

A uz se Vam nekdo z reprezentantu mocenskeho aparatu omluvil – myslim Vesecka, Langer, Pospisil? Perzekuovali Vas prece jejich podrizeni.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:14)

Bohužel, ještě nikdo.

OTÁZKA (7.8.2007 12:02) Filip

Podle státního zástupce Arifa Salichova policie udělala chyby ve vyšetřování kauzy Čunka a proto trestní řízení Arif zastavil. Kolik těch chyb udělala policie a státní zastupitelství ve Vašem případě? Proč řízení nezastavil státní zástupce ve Vašem případě, obdobně jako u Čunka?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:16)

Toto by se v právním státě nemělo stát, aby jeden státní zástupce žádal soudní proces a druhý trestní stíhání zastavil. Pak se divte, když občané nevěří v právní stát.

OTÁZKA (7.8.2007 12:38) Kabanos

Ten zrovna popularni Salichov je ukazka, jak funguje cesky pravni stat. Kdyz je politicky zajem, tak formalni detaily zcela staci na zruseni korupcni kauzy. Kdyz je zajem postihnout, tak se nehledi absolutne na nic. Poznal jste v cele masinerii nekoho, koho byste pochvalil za korektnost (vedle posledni soudkyne, ta je svetlo na konci 13-ti leteho tunelu).

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:19)

Určitě. Již v 1995, když podali první obžalobu, jak soudci městského soudu v Praze tak soudci vrchního soudu jim tuto obžalobu hodili zpátky k nohám. Opravdu jsou soudci, kterým na právním státě záleží. To nám dává jednu malou naději.

OTÁZKA (7.8.2007 13:07) Kubát

Myslíte si, že i v současnosti dokáže o odsouzení či neodsouzení dokáže rozhodnout dostatečný balík peněz nebo známost na vládní úrovni?

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:20)

To nevím, nemám s tím zkušenosti. Není to můj svět.

OTÁZKA (7.8.2007 13:22) Jirka

Pane Uzunoglue, chtěl bych vám poblahopřát k vyhranému sporu a poděkovat za vytrvalost. Váš postoj alespoň trochu pomáhá vynést tu mizeriri, která v právní oblasti v této zemi přetrvává. Snad se časem něco změní.

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:20)

Děkuji, doufám pevně v totéž.

OTÁZKA (7.8.2007 13:34) jura

jsem rád, že ČR není úplný Absurdistán a že to dopadlo dobře, fandil jsem Ti – pamatuješ na V.Tatry- praxi v Popradu,VW brouk ? zdravím

ODPOVĚĎ (7.8.2007 14:22)

Díky. Pěkně si mě zakočil. Už je to 30 let. Ozvi se, prosím, rád bych tě zase viděl. Všem ostatním díky za otázky a přeji hezký den.