Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu ukončil po 11 dnech hladovku, kterou protestoval proti dlouhotrvajícímu soudnímu procesu. Uzunoglu se podle obžaloby v roce 1994 podílel na mučení a bití dvou Turků. Kurd ale veškerá obvinění popírá. Soudy se táhnou od roku 1995 do současnosti.

Exprezident Havel protest podporuje.

Německý podnikatel kurdského původu Uzunoglu ale tvrdí, že se ničeho nedopustil a že jde o spiknutí, za kterým stojí jeho bývalá obchodní konkurence. Uzunogluovi příznivci ho podpořili solidární hladovkou nebo podpisem otevřeného dopisu “Žalujeme”. Přidal se k nim i bývalý prezident Václav Havel.

Uzungolu chce potrestání čtveřice lidí

Uzunoglu chce, aby kauza skončila v přiměřené lhůtě a byli potrestáni lidé, kteří se proti němu údajně nejvíce provinili. Za hlavní viníky údajného bezpráví považuje soudce Vítězslava Rašíka, Jana Horáka a Josefa Opavu, kteří se v roli policistů podíleli na jeho zatčení. Dále Turka Gürkana Gönena alias Göksela Otana, který u soudu v minulosti vypověděl, že se Uzunoglu podílel na jeho mučení. Opava je nyní ve vazbě v souvislosti s kauzou údajného gangu Davida Berdycha.

Stěžuje si na nekorektní zacházení a mučení

Kurd viní policisty i soudy, že s ním zacházeli nekorektně a neprofesionálně. Byl prý vystaven fyzickému mučení, trýznění a psychickému teroru. Některé policisty, kteří měli jeho případ na starosti, viní ze spiknutí. Rašíka obviňuje z úmyslného protahování řízení. Svědek Gönen podle Uzunoglua záměrně lže.

Líčení s Uzunogluem bude pokračovat 27. března

Soudce Rašík obvinění z průtahů už dříve odmítl a řekl, že je způsobilo čekání na výslechy svědků z Turecka. Soud podle Rašíka o jejich výslech požádal loni v srpnu, kvůli turecké straně ho ale bylo možné naplánovat až na letošní únor. Svědci z Turecka se však nakonec k soudu nedostavili.

Podle Rašíka je nyní dokazování kompletní, přičemž státní zástupce i obžalovaný se prý shodli, že postačí čtení listinných důkazů a čtení výpovědí z přípravného řízení. Rašík také řekl, že druhý den únorového líčení mohly být čteny závěrečné řeči. Uzunoglu se ale ze zdravotníchdůvodů omluvil.

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/kurdsky-lekar-uzunoglu-ukoncil-po-11-dnech-hladovku.html