MAN19db30_uz


Václav Havel se symbolicky připojuje k jednodenní solidární hladovce na podporu kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua. České úřady ho viní z mučení, jeho případ šetří už 13 let. Uzunoglu vinu odmítá.

Václav Havel vyjadřuje podporu a symbolicky se připojuje k hladovce, řekl Havlův tajemník Jakub Hladík. Uzunoglu se podle obžaloby v roce 1994 podílel na mučení a bití dvou Turků. Soudy se táhnou od roku 1995 až do současnosti. Německý podnikatel kurdského původu Uzunoglu ale tvrdí, že se ničeho nedopustil a že jde o spiknutí, za kterým stojí jeho bývalá obchodní konkurence.

Uzunogluovi příznivci ho podporují buď solidární hladovkou nebo podpisem otevřeného dopisu “Žalujeme”. Jeho text je zveřejněn na internetové stránce www.uzunoglu.info.

K solidární hladovce se od pondělí připojí herec a režisér Břetislav Rychlík. “Je to nesmírně alarmující a ostudný jev a selhání české justice,” řekl. Dopis podepsal mimo jiné i herec, režisér a scenárista Zdeněk Svěrák. Ten poukázal na to, že Uzunoglu strávil ve vyšetřovací vazbě více než 2,5 roku. “Je to hanebné,” dodal Svěrák.

Kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu zahájil hladovku minulé úterý. Chce, aby kauza skočila v přiměřené lhůtě a byli potrestáni lidé, kteří se proti němu údajně nejvíce provinili. Za hlavní viníky považuje soudce Vítězslava Rašíka, policisty, kteří ho zatýkali a Turka Gürkana Gönena alias Göksela Otana, který u soudu v minulosti vypověděl, že se Uzunoglu podílel na jeho mučení. 

Kurd viní policisty i soudy, že s ním zacházeli nekorektně a neprofesionálně. Byl prý vystaven fyzickému mučení, trýznění a psychickému teroru. Některé policisty, kteří měli jeho případ na starosti, viní ze spiknutí. Rašíka obviňuje z úmyslného protahování řízení.

Soudce Rašík obvinění z průtahů už dříve odmítl a řekl, že je způsobilo čekání na výslechy svědků z Turecka.